Media: Rosja chce, aby Turcja pomogła obejść sankcje Zachodu. Sekretne rozmowy Putina i Erdogana

Rosja miała prosić Turcję o pomoc w obejściu zachodnich sankcji - poinformowały rosyjskie niezależne media. Prośba miała charakter nieformalny i nie wiadomo, czy kwestia została poruszona w Soczi na spotkaniu prezydentów Władimira Putina i Recepa Tayyipa Erdogana.

Wcześniej dziennik "The Washington Post", powołując się na dane ukraińskiego wywiadu, napisał, że głównie chodzi o zafałszowanie miejsca pochodzenia ropy naftowej i produktów ropopochodnych, które sprzedawane byłyby krajom trzecim.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ropa naftowa w beczkach (zdjęcie ilustracyjne) Ropa tanieje, co może przyprawiać Putina o ból głowy

Turcja pomoże Rosji ominąć sankcje? Turcja pozostaje "zaangażowana w niezależność i suwerenność Ukrainy"

Jak podaje "The Guardian", spotkanie przywódców Rosji i Turcji odbyło się w piątek i trwało około 4 godzin. Wiadomo, że prezydenci rozmawiali w Soczi o wojnie w Ukrainie, konflikcie w Górskim Karabachu i napiętej sytuacji wokół Syrii. Poruszyli także kwestie tranzytu rosyjskiego gazu przez tureckie terytorium do krajów południowej Europy i bezpieczeństwa transportu ukraińskiego zboża. 

Turcja zgodziła się na częściową wypłatę należności za dostawy rosyjskiego gazu w rublach. Wcześniej "The Washington Post" poinformował nieoficjalnie, że Rosja chce, aby Turcja pomogła w obejściu zachodnich sankcji, głównie uderzających w eksport rosyjskiej ropy. W ocenie amerykańskiej gazety, tureckie władze nie zgodzą się na udzielenie takiej pomocy, ponieważ sankcje mogą uderzyć wtedy również w Turcję.

Władimir Putin, prezydent Rosji. aport: Sankcje paraliżują gospodarkę Rosji. Samochody bez ABS

Wysoki rangą turecki urzędnik w odpowiedzi na pytania dotyczące rosyjskiej propozycji obejścia sankcji nie odniósł się do jej szczegółów, ale powiedział, że Turcja pozostaje "zaangażowana w niezależność i suwerenność Ukrainy". Dodał, że Turcja "zasadniczo przyłącza się wyłącznie do sankcji nałożonych przez ONZ" - cytuje jego słowa "The Washington Post".

Anonimowy turecki urzędnik powiedział również, że Turcja jest "jedynym sojusznikiem NATO, który rozmawia i któremu ufają zarówno Ukraina, jak i Rosja". - Dlatego żaden inny kraj nie był w stanie zgromadzić dwóch ministrów spraw zagranicznych ani oficjalnych delegacji - dodał.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Tracz o REPowerEU: KE postawiła sprawę jasno. Musimy jak najszybciej uniezależnić się od rosyjskich gazu, węgla i ropy
Więcej o: