Inspekcja pracy skontrolowała w niedzielę prawie 260 Biedronek. "Sieć nie złamała prawa"

Biedronka nie uruchomiła swoich sklepów w niedzielę - potwierdziła Państwowa Inspekcja Pracy. Inspektorzy udali się tego dnia do kilkuset placówek, żadna z nich nie była otwarta. Na razie nie wiadomo, jakie są plany sieci dotyczące dni wolnych od handlu. Od soboty w wielu placówkach działają wypożyczalnie ksiązek, które docelowo miały umożliwić Biedronkom pracę także w niedzielę.

Biedronka uruchomiła w sobotę w kilkuset sklepach wypożyczalnie książek dla dzieci. Docelowo wypożyczalnie miały działać także w niedzielę, co miało umożliwić tym sklepom funkcjonowanie w dni niehandlowe.

Ostatecznie jednak w niedzielę 7 sierpnia Biedronki nie zostały otwarte. I nie wiadomo, czy będą działały w kolejne niedziele.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko zleciła pilotażowe kontrole na terenie Okręgowych Inspektoratów Pracy w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Katowicach. Inspektorzy mieli sprawdzić w niedzielę, czy Biedronki działają. W tym celu udali się do 258 sklepów. Żaden z nich nie był otwarty.

- Cieszę się, że kierownictwo sieci Biedronka nie podjęło decyzji o uruchomieniu sklepów w niedzielę. Uważam, że jest to efekt wspólnych działań PIP oraz resortów: Rodziny i Polityki Społecznej oraz Finansów. Szacunek do przepisów prawa wziął górę nad chęcią osiągnięcia dodatkowych zysków z naruszeniem prawa pracowników do niedzielnego wypoczynku z rodziną - komentuje w komunikacie Katarzyna Łażewska-Hrycko. 

Zobacz wideo Konsekwencje wakacji kredytowych? Banki straszą, ale czy słusznie?

Biedronki były zamknięte w niedzielę. Inspekcja ostrzega

Inspekcja zaznacza, że "wszelkie sygnały dotyczące naruszenia przepisów ograniczających handel w niedzielę będą weryfikowane przez inspektorów z wykorzystaniem wszystkich dostępnych środków".

"Minimalny mandat nałożony przez inspektora pracy za naruszenie wspomnianego zakazu to 1000 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, to kara może wynieść nawet 100 tysięcy złotych, gdy działania pracodawcy zostaną ocenione jako uporczywe naruszanie uprawnień pracowniczych" - podkreśla PIP.

Regulamin "Dziecięcej Biblioteki Biedronki" pojawił się na stronie internetowej sieci sklepów w piątek wieczorem. Wynika z niego, że od soboty 6 sierpnia "wypożyczenia książek można dokonywać siedem dni w tygodniu, w godzinach otwarcia sklepu". Chodzi konkretnie o kilkaset placówek (lista jest dostępna tutaj). 

Biedronka do tej pory nie wydała oficjalnego komentarza dotyczącego ewentualnego otwarcia sklepów w niedzielę. W reakcji na pytania klientów na fanpage'u Biedronki firma odsyła lakonicznie do swojej strony internetowej, na której znajdują się informator na temat godzin funkcjonowania poszczególnych placówek.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: