Strefa zdemilitaryzowana wokół ukraińskiej elektrowni atomowej? Rosja znów ostrzelała ją rakietami

Stany Zjednoczone popierają apele ONZ i innych organizacji o utworzenie strefy zdemilitaryzowanej wokół elektrowni atomowej w Zaporożu w Ukrainie. Obecnie obiekt jest okupowany przez siły rosyjskie. W czwartek Rosjanie znów ostrzelali elektrownię.

Amerykański Departament Stanu wydał oświadczenie, w którym "nadal wzywa Rosję do zaprzestania wszelkich operacji wojskowych w ukraińskich obiektach jądrowych lub w ich pobliżu". Apeluje też o przywrócenie Ukrainie pełnej kontroli nad zakładem.

Więcej informacji z Ukrainy przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie. Rosja znów strzela do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. "Sytuacja pod kontrolą"

W czwartek Rosjanie po raz kolejny ostrzelali Zaporoską Elektrownię Atomową - poinformował ukraiński Enerhoatom. Pięć rakiet spadło tuż obok spawalni i miejsca przechowywania materiałów promieniotwórczych, gdzie zapalił się trawnik. Kolejnych pięć pocisków odnotowano w pobliżu remizy strażackiej niedaleko elektrowni.

W związku z ostrzałem nie doszło do zmiany pracowników. Autobusy z personelem następnej zmiany zawróciły do Enerhodaru. Dopóki sytuacja się nie unormuje, personel z poprzedniej zmiany będzie kontynuował pracę. Enerhoatom zapewnia, że sytuacja jest obecnie pod kontrolą.

ONZ apeluje o zachowanie zdrowego rozsądku. "Niepokojące incydenty mogą doprowadzić do katastrofy"

Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres wyraził zaniepokojenie sytuacją w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej i jej okolicach na południu Ukrainy. W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej organizacji Guterres zaapelował też do wszystkich stron o zachowanie zdrowego rozsądku i niepodejmowanie działań, które mogłyby zagrozić integralności największej takiej elektrowni w Europie lub bezpieczeństwu okolicznych mieszkańców.

"W ciągu ostatnich kilku dni pojawiły się doniesienia o kolejnych niepokojących incydentach, które - jeśli będą się powtarzać - mogą doprowadzić do katastrofy. Wzywam siły zbrojne Federacji Rosyjskiej i Ukrainy do natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań wojennych w bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni i niecelowania w jej obiekty lub otoczenie" - napisał w oświadczeniu Sekretarz Generalny ONZ. Antonio Guterres dodał, że potrzebne jest pilne porozumienie w sprawie demilitaryzacji tego obszaru.

Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal w pełni wspiera prace Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej na rzecz zapewnienia bezpiecznej eksploatacji zaporoskiej elektrowni jądrowej. "Wzywam strony do zapewnienia misji MAEA natychmiastowego, bezpiecznego i nieskrępowanego dostępu do elektrowni" - podkreślił szef ONZ.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Karetka dla Ukrainy. "Pomyślcie o tym, że dziecko spotka się z ojcem w domu. To nie tylko stos żelaza i sprzętu"
Więcej o: