Polska z największym spadkiem PKB w całej Unii Europejskiej. Inwestorzy zaniepokojeni, akcje w dół

PKB Polski w II kwartale 2022 r. spadł o 2,3 proc. - to najgorszy wynik w całej Unii Europejskiej. Najnowsze dane gospodarcze zaniepokoiły inwestorów. Akcje niemal wszystkich spółek odnotowały spadki, wzrost zanotowały jedynie CD Projekt, Pepco i LPP.

W II kwartale 2022 r. PKB Polski wyrównany sezonowo zmniejszył się realnie o 2,3 proc. w porównaniu z I kwartałem. Dane GUS jednoznacznie wskazują, że w II kwartale br. w polskiej gospodarce rozpoczęło się poważne hamowanie.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

DLOWR Są nowe dane o PKB Polski. Fatalne. 'Potężne tąpnięcie'

Eurostat pokazał dane. Polska wypadła najgorzej w Unii Europejskiej

Z kolei dane Eurostatu mówią nam, że Polska zaliczyła największy kwartalny spadek PKB w całej Unii Europejskiej. Przed Polską jest Łotwa (spadek PKB o 1,4 proc.) i Litwa (spadek PKB o 0,4 proc.). Z kolei trzy pierwsze pozycje w zestawieniu zajmują: Holandia (wzrost PKB o 2,6 proc.), Rumunia (wzrost PKB o 2,1 proc.) i Szwecja (wzrost PKB o 1,4 proc.).

Natomiast wśród krajów Grupy Wyszehradzkiej największym kwartalnym wzrostem cieszą się Węgry, które odnotowały wzrost PKB o 1,1 proc. W przypadku pozostałych krajów tej grupy - Słowacji i Czech - nastąpił niewielki wzrost PKB, odpowiednio o 0,4 proc. i 0,2 proc. "Wpływ wojny jest w Polsce silniejszy niż w bardziej odległych państwach" - wskazują eksperci PKO Banku Polskiego.

Adam Glapiński (zdjęcie ilustracyjne) Inflacja i PKB w 2023 r. Glapiński podał prognozy. "Nie grozi nam załamanie koniunktury"

Inwestorzy zaniepokojeni danymi o PKB Polski. Akcje w dół

Dane o PKB Polski wyraźnie zaniepokoiły inwestorów. WIG20 na zamknięciu tracił 3 proc., pogłębiając spadek do 25,76 proc. w ciągu roku. Najmocniejszy spadek w WIG20 zanotował Santander Bank Polska - stracił 5,47 proc. Mocno w dół poszły akcje PKO PB (spadek 5,05 proc.) mBanku (spadek 4,73 proc.), Allegro (spadek 4,33 proc.) oraz LPP (spadek 4,26 proc.).

Przed spadkami uchroniły się jedynie akcje CD Projekt, Pepco oraz Cyfrowego Polsatu. Pierwsza spółka zanotowała wzrost o 1,03 proc. W przypadku dwóch pozostałych mówimy o wzrostach na poziomie odpowiednio 0,42 proc. i 0,10 proc.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Z jakim poziomem inflacji możemy pożegnać rok 2022?
Więcej o: