Opłaty za emisję CO2. Morawiecki zaproponuje Macronowi zamrożenie opłat na niskim poziomie

Premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem będzie rozmawiał m.in. o kwestii zamrożenia na 2 lata opłat za emisję CO2, aby kształtowały się na poziomie 30 euro za tonę (obecnie wynoszą ok. 90 euro).

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował w poniedziałek na konferencji prasowej w Paryżu, że Polska chce poszerzać współpracę z Francją, między innymi w dziedzinach gospodarki i obronności. Szef rządu rozmawia w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Przed rozpoczęciem rozmów Morawiecki podkreślił, że bezpieczeństwo jest warunkiem szybkiego rozwoju gospodarczego, dlatego konieczne jest zacieśnianie współpracy w obronności między Polską a Francją, zarówno w ramach NATO jak i Unii Europejskiej.

Więcej informacji z Polski i świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Mateusz Morawiecki Morawiecki leci do Paryża na spotkanie z Macronem. Wśród tematów Ukraina

Francja. Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał z Macronem. Tematy: obronność, energetyka i opłaty za emisję CO2

- Francja ma znakomity przemysł obronny. Chcemy oczywiście współpracować z Francją w tym zakresie. Jest to umocnienie naszego bezpieczeństwa, ale także wzmocnienie wzrostu gospodarczego - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Zapowiedział również, że jednym z głównych tematów rozmów z Emmanuelem Macronem będzie energetyka, także jądrowa oraz system opłat za emisję dwutlenku węgla.

Na konferencji prasowej podczas powitania szefa polskiego rządu w Paryżu Mateusz Morawiecki podkreślił, że Francja jest jednym z potentatów na rynku energetyki jądrowej i to czyni ją naturalnym partnerem dla budowy elektrowni atomowych w Polsce.

Konferencja Morawieckiego w KPRM Brak CO2. 'To kolejny kryzys związany z fatalnym nadzorem rządu'

Mateusz Morawiecki zaproponuje zamrożenie opłat za emisję CO2 na poziomie 30 euro za tonę

- Chciałbym przyspieszyć ten proces i o tym będę rozmawiał z panem prezydentem za chwilę - powiedział szef polskiego rządu. Mateusz Morawiecki zaproponuje również zamrożenie na dwa lata opłat za emisję CO2, aby kształtowały się na poziomie 30 euro. Tymczasem obecna rynkowa cena uprawnienia do emisji tony dwutlenku węgla (wg stanu na poniedziałek 29 sierpnia) to około 90 euro.

- Dałoby to dużo więcej oddechu francuskim podatnikom, francuskim obywatelom, polskim obywatelom, po prostu obywatelom całej Europy - mówił Morawiecki.

Zapowiedział również, że podczas rozmów z prezydentem Francji będzie omawiał możliwe zmiany zasad naliczania cen energii na rynku europejskim. Miałoby to na celu obniżenie kosztów ponoszonych przez ostatecznych konsumentów energii.

Po spotkaniu z Emmanuelem Macronem premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w forum francuskiej organizacji pracodawców MEDEF. Będzie w nim uczestniczyć także premier Francji Élisabeth Borne.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Polska bez węgla w 2030 roku? Woźny: Obawiam się, że to niemożliwe
Więcej o: