Rząd przyjął projekt budżetu na 2023 rok. Przewidywana inflacja ma wynieść 9,8 proc.

W środę Rada Ministrów przyjęła projekt przyszłorocznego budżetu. Dziennikarzy w Sejmie poinformował o tym rzecznik rządu Piotr Müller. Ministrowie zajęli się też ustawą okołobudżetową na przyszły rok.

W projekcie budżetu, który został wstępnie przyjęty przed miesiącem i przesłany do konsultacji, założono, że dochody państwa wyniosą 604,4 miliarda złotych, a wydatki - 669,4 mld zł. To oznacza, że deficyt wyniesie 65 mld zł. W projekcie budżetu zapisano, że PKB w przyszłym roku wzrośnie o 1,7 proc., zaś inflacja wyniesie 9,8 proc.

Rachunki za prąd wzrosną (zdjęcie ilustracyjne)Nagrody od rządu dla oszczędzających prąd. Haczyk? Są dwa - i to spore

Budżet Polski na 2023 rok. Środki na 500 Plus i "Dobry start" zabezpieczone

Rząd zapewnia, że zabezpieczone zostały środki na kontynuację kluczowych programów społecznych, takich jak Rodzina 500 plus (ponad 40 mld zł) czy realizację świadczenia "Dobry start" (1,4 mld zł). Zapisano pieniądze na waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych oraz na 13. emeryturę. Przewidziano, że wydatki na obronność wzrosną do trzech procent PKB i wyniosą ponad 97 mld zł.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jak wyjaśniają rządzący, powodem wzrostu dochodów jest głównie uszczelnienie systemu podatkowego. W 2015 r. luka VAT wynosiła ponad 24 proc. W roku 2021 było to 4,3 proc.

Rząd musi przesłać projekt budżetu do Sejmu najpóźniej na trzy miesiące przed rozpoczęciem roku budżetowego, czyli do końca września.

Zobacz wideo Zmiana premiera? Mularczyk: Pożyjemy, zobaczymy. Posiedzenie klubu jest w czwartek

Rząd zajął się ustawą okołobudżetową

Podczas środowego posiedzenia ministrowie zajęli się też projektem ustawy okołobudżetowej, która zakłada, że w 2023 r. nie będzie podwyżek płac osób na wysokich kierowniczych stanowiskach państwowych.

W uzasadnieniu do tej ustawy podkreślono, że zgodnie z obowiązującymi przepisami wynagrodzenie osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe ustala się na podstawie kwoty bazowej, określanej corocznie w ustawie budżetowej i mnożników kwoty bazowej określonych w rozporządzeniu.

Masło (zdjęcie ilustracyjne)Masło znika z półek. Tylko 30 proc. kupione, reszta ukradziona. Przez emerytów

Więcej o: