Dodatek do oleju opałowego. Jak go uzyskać? Ile wynosi dopłata? Gdzie złożyć wniosek?

Dopłaty do ogrzewania mają zmniejszyć dolegliwości rosnącej inflacji i kryzysu energetycznego. Wśród dopłat do ogrzewania jest m.in. dodatek do oleju opałowego. Jak z niego skorzystać? Komu przysługuje? Wyjaśniamy.
Zobacz wideo Jak zaoszczędzić prąd, piekąc w piekarniku i zmywając w zmywarce?

Dopłata do odgrzewania, w tym dodatek do oleju opałowego, wynika z ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Wprowadza ona jednorazową dopłatę dla gospodarstw domowych, które ogrzewają się m.in. olejem opałowym.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatek do oleju opałowego. Ile wynosi dopłata?

Jednorazowy dodatek do oleju opałowego wyniesie 2 tys. zł, jeśli źródłem ciepła w gospodarstwie domowym jest kocioł olejowy. Warto pamiętać, że kocioł olejowy musi być głównym źródłem ogrzewania. Ustawa wprowadza również inne dodatki do ogrzewania, które wynoszą:

  • 3 tys. zł w przypadku, jeśli głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, zasilany pelletem drzewnym albo innym rodzajem biomasy;
  • 1 tys. zł w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest piec na drewno kawałkowe;
  • 500 zł dla ogrzewania na LPG.

Należy pamiętać, że w przypadku złożenia wniosku lub skorzystania z dodatku do oleju opałowego, pozostałe dopłaty nie będą przysługiwały.

Dodatek do oleju opałowego na kryzys energetyczny. Dla kogo?

Jednorazowy dodatek do oleju opałowego przysługuje gospodarstwom domowym, które ogrzewają się tym surowcem. Został wprowadzony w związku z drastyczną podwyżką jego cen. Wypłaty tego dodatku będą realizowane na wnioski zgłoszone zgodnie ze stanem z CEEB na 11 sierpnia br. (zmiany dokonywane w ewidencji po tym terminie pozostaną bez wpływu na ustalenie prawa do dodatku, z wyjątkiem zgłoszeń dokonywanych po raz pierwszy).

Wypłata dodatku ma nastąpić w ciągu miesiąca od złożenia wniosku. Dokumenty o dopłatę do oleju opałowego można składać do 30 listopada 2022 roku. Gmina na rozpatrzenie wniosku oraz wypłatę dodatku ma maksymalnie miesiąc. We wniosku o wypłatę dodatku nie trzeba wykazywać dochodów swoich i innych członków rodziny.

W przypadku złożenia wniosku przez więcej niż jednego członka gospodarstwa domowego dodatek do oleju opałowego będzie przyznawany temu z wnioskodawców, który złożył wniosek jako pierwszy. Obowiązuje tu zasada: "jeden dodatek do ogrzewania na jeden adres".

Więcej o: