Mrożenie cen prądu, dodatek elektryczny i zachęty do oszczędzania energii. Sejm przyjął ustawę

Sejm przyjął ustawę, która zakłada m.in. mrożenie cen energii elektrycznej w 2023 roku, wprowadza dodatek elektryczny i przewiduje rekompensaty dla spółek energetycznych. Na nowe rozwiązania, które mają złagodzić kryzys energetyczny, rząd przeznaczy około 23 miliardy złotych.

Za przyjęciem ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej zagłosowało 414 posłów, 1 był przeciw, a 26 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do prac w Senacie.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kryzys energetyczny. Rząd chce mrozić ceny energii w 2023 roku

Ustawa wprowadza również mrożenie cen energii elektrycznej w 2023 roku na poziomie z 2022 roku. Rząd proponuje wprowadzenie trzech limitów zużycia prądu:

  • do 2 tys. kWh rocznie - dla wszystkich gospodarstw domowych;
  • do 2,6 tys. kWh rocznie - dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami;
  • do 3 tys. kWh rocznie - dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Gospodarstwa domowe po przekroczeniu poszczególnych limitów zużycia za każdą kolejną zużytą kilowatogodzinę będą rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa w 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych - według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.

Oznacza to, że każda rodzina - również ta, która zużywa np. 2700 kWh rocznie - skorzysta na zamrożeniu cen do limitu 2000 kWh. Jedynie nadwyżka ponad ten limit będzie rozliczna według taryf z 2023 r.

Szacuje się, że z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r. skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych (odbiorcy tzw. grupy taryfowej G). Na nowe rozwiązanie rząd przeznaczy ok. 23 mld zł.

Dodatek elektryczny. Nawet 1500 zł dla gospodarstw, które ogrzewają się energią elektryczną

Ustawa wprowadza również dodatek elektryczny - to jednorazowa dopłata, przeznaczona dla gospodarstw domowych, które ogrzewają dom przy użyciu energii elektrycznej, w tym wykorzystują pompy ciepła. Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5000 kWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł.

Warunkiem otrzymania dodatku elektrycznego będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. O dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania. Szacuje się, że z rozwiązania będzie mogło skorzystać ok. 800 tys. gospodarstw domowych, na które rząd przeznaczy ok. 1 mld zł.

Rząd chce również zachęcać Polaków do oszczędzania. Zgodnie z ustawą, gospodarstwa domowe otrzymają specjalny upust, jeśli ograniczą zużycie energii elektrycznej. Rozwiązanie będzie funkcjonować od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.

Wartość upustu będzie wynosiła 10 proc. całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej. Ponadto spółki energetyczne mają otrzymać rekompensaty za zamrożenie cen prądu i upusty.

Zobacz wideo Oszczędzając prąd, realnie oszczędzamy nasze pieniądze?
Więcej o: