Mrożenie cen prądu, dodatek elektryczny i zachęty do oszczędzania energii. Sejm przyjął ustawę

Sejm przyjął ustawę, która zakłada m.in. mrożenie cen energii elektrycznej w 2023 roku, wprowadza dodatek elektryczny i przewiduje rekompensaty dla spółek energetycznych. Na nowe rozwiązania, które mają złagodzić kryzys energetyczny, rząd przeznaczy około 23 miliardy złotych.

Za przyjęciem ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej zagłosowało 414 posłów, 1 był przeciw, a 26 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do prac w Senacie.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak zaoszczędzić prąd, piekąc w piekarniku i zmywając w zmywarce?Jak zaoszczędzić prąd piekąc w piekarniku i zmywając w zmywarce?

Kryzys energetyczny. Rząd chce mrozić ceny energii w 2023 roku

Ustawa wprowadza również mrożenie cen energii elektrycznej w 2023 roku na poziomie z 2022 roku. Rząd proponuje wprowadzenie trzech limitów zużycia prądu:

  • do 2 tys. kWh rocznie - dla wszystkich gospodarstw domowych;
  • do 2,6 tys. kWh rocznie - dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami;
  • do 3 tys. kWh rocznie - dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Gospodarstwa domowe po przekroczeniu poszczególnych limitów zużycia za każdą kolejną zużytą kilowatogodzinę będą rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa w 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych - według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.

Oznacza to, że każda rodzina - również ta, która zużywa np. 2700 kWh rocznie - skorzysta na zamrożeniu cen do limitu 2000 kWh. Jedynie nadwyżka ponad ten limit będzie rozliczna według taryf z 2023 r.

Szacuje się, że z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r. skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych (odbiorcy tzw. grupy taryfowej G). Na nowe rozwiązanie rząd przeznaczy ok. 23 mld zł.

Wyszukiwania frazy 'grzejniki elektryczne'"Grzejnik elektryczny" robi karierę w Google. Polacy szykują się na trudną zimę

Dodatek elektryczny. Nawet 1500 zł dla gospodarstw, które ogrzewają się energią elektryczną

Ustawa wprowadza również dodatek elektryczny - to jednorazowa dopłata, przeznaczona dla gospodarstw domowych, które ogrzewają dom przy użyciu energii elektrycznej, w tym wykorzystują pompy ciepła. Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5000 kWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł.

Warunkiem otrzymania dodatku elektrycznego będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. O dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania. Szacuje się, że z rozwiązania będzie mogło skorzystać ok. 800 tys. gospodarstw domowych, na które rząd przeznaczy ok. 1 mld zł.

Rząd chce również zachęcać Polaków do oszczędzania. Zgodnie z ustawą, gospodarstwa domowe otrzymają specjalny upust, jeśli ograniczą zużycie energii elektrycznej. Rozwiązanie będzie funkcjonować od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.

Wartość upustu będzie wynosiła 10 proc. całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej. Ponadto spółki energetyczne mają otrzymać rekompensaty za zamrożenie cen prądu i upusty.

Zobacz wideo Oszczędzając prąd, realnie oszczędzamy nasze pieniądze?
Więcej o: