Ciężarówki z węglem będą mogły wyjechać na drogi w weekend. Ministerstwo Infrastruktury luzuje przepisy

Ciężarówki z węglem będą mogły wyjechać na drogi w dni wolne od pracy. Dotychczas zabraniało tego prawo, ale Ministerstwo Infrastruktury przygotowało ustawę, która luzuje przepisy w związku z brakami tego surowca w Polsce. Przedsiębiorstwa mają w ten sposób być bardziej elastyczne przy planowanych dostawach węgla.

Rosyjska napaść na Ukrainę i odpowiedź Zachodu sankcjami na agresję wojsk Putina, zatrzymały import rosyjskiego węgla i wyraźnie wpłynęły na cenę tego surowca. Zakup węgla w Polsce staje się coraz większym problemem nie tylko ze względu na cenę, ale również na małą dostępność na rynku. Ministerstwo Infrastruktury planuje zluzować przepisy drogowe, co pozwoli zwiększyć możliwości transportu tego surowca.

Zobacz wideo Brejza: Zadaniem własnym samorządu nie jest tworzenie składów węgla

Węgiel będzie można przewozić również w weekend

"W związku z aktualną sytuacją na rynku węgla i innych paliw stałych resort infrastruktury podejmuje możliwe działania mające na celu pomoc w ustabilizowaniu zaistniałej sytuacji. Z tych też względów istnieje potrzeba wyłączenia spod okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach, tj. pojazdów używanych do przewozu węgla" - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym.  

Ministerstwo Infrastruktury w ocenie skutków regulacji podkreśla, że obowiązujące przepisy ograniczają możliwości przewozowe węgla w dniach ustawowo wolnych od pracy. Obecnie prawo zakazuje bowiem ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton w dni wolne. Nowy przepis pozwoli na zniesienie tego zakazu, a tym samym zapewni większą elastyczność w transporcie węgla. 

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Ministerstwo Infrastruktury luzuje przepisy z powodu braków węgla

"Mając na uwadze potrzebę dostarczenia jak największej ilości węgla i innych paliw stałych, które stanowią główne źródła ogrzewania wykorzystywane przez gospodarstwa domowe, zasadnym wydaje się zmiana przepisów rozporządzenia w przedmiotowym zakresie" - widnieje w uzasadnieniu.

Resort infrastruktury zapewnia, że rozporządzenia może mieć pozytywny wpływ na działalność przedsiębiorstw, a także nie będzie powodował skutków finansowych dla budżetu państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. Ustawa jest obecnie na etapie konsultacji publicznych,

Więcej o: