Mobilizacja w Rosji. Media o łapankach w hotelach. Obiekty mają przekazywać informacje o gościach

Zgodnie z rosyjskim prawem wszystkie hotele i hostele w kraju są prawnie zobowiązane do przekazywania resortowi spraw wewnętrznych informacji o swoich gościach. Niezależne media pojadają, że władze Moskwy urządzają łapanki na gości obiektów noclegowych, którzy następnie są wysyłani do centrum poborowego.

W czwartek 13 października niezależna rosyjska gazeta internetowa "The Moscow Times" informowała, że rosyjskie władze urządzają łapanki na hotelowych gości, którzy następnie są wcielani do armii. W sobotę portal Meduza informował natomiast, że władze Moskwy żądają od obiektów przekazywania informacji o zatrzymujących się u nich mężczyznach.

Zobacz wideo Reakcje Rosjan na zarządzoną mobilizację. "Wolę już iść do więzienia. Nie będę walczył za tę władzę"

Moskwa. Władze przeprowadzają łapanki na gości hotelowych? "Mężczyznom skonfiskowano paszporty"

Jak czytamy, w niedawnym czasie policja odwiedziła dwa moskiewskie hostele sieci Travel Inn. "W jednym z hosteli wszyscy goście kwalifikujący się do poboru do wojska zostali złapani i wysłani do centrum poborowego, gdzie mężczyznom z wcześniejszym doświadczeniem wojskowym skonfiskowano paszporty i nakazano im zgłosić się z ich rzeczami następnego dnia" - czytamy.

Podobne przeszukania obiektów noclegowych miały zostać przeprowadzone także we Władywostoku. Kierownik jednego z tamtejszych hosteli przyznał w rozmowie z VPost, że od początku mobilizacji gości w swoim obiekcie wiele osób z innych miast. - Być może od tego [poboru - red.] uciekają - przyznał.

Więcej aktualnych wiadomości dotyczących wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Mobilizacja w Rosji. Władze domagają się od hoteli informacji o gościach

Meduza podaje natomiast, że szef administracyjny moskiewskiej dzielnicy Filjowski Park zażądał od właścicieli hoteli i hosteli w Moskwie udzielenia informacji na temat goszczących u nich mężczyzn w wieku od 18 do 55 roku życia. Dane gości (imię, nazwisko, data urodzenia, dane paszportowe, adres zamieszkania) mają być "wykorzystywane do identyfikacji obywateli, którzy nie wypełniają swoich obowiązków wojskowych". Zgodnie z rosyjskim prawem wszystkie hotele i hostele w kraju są prawnie zobowiązane do przekazywania resortowi spraw wewnętrznych informacji o swoich gościach. 

Więcej o: