Elon Musk chce po przejęciu Twittera zwolnić większość pracowników

Elon Musk przekazał potencjalnym inwestorom, że po przejęciu Twittera zwolni 75 proc. pracowników. Eksperci ostrzegają, że w przypadku zwolnień na taką skalę serwis społecznościowy zostanie zalany spamem i szkodliwymi treściami.

Elon Musk, jak podaje "The Washington Post", powiedział w czwartek potencjalnym inwestorom, że po przejęciu Twittera planuje zredukować liczbę pracowników aż o 75 proc. Tymczasem obecne władze  portalu społecznościowego planowały zwolnić 25 proc. załogi. Jeśli Musk zrealizuje swój plan, Twitter, zamiast 7,5 tys. pracowników, będzie ich miał ledwo ponad 2 tys.

Masowe zwolnienia. Elon Musk zaszkodzi Twitterowi

- Zmniejszenie zatrudnienia o 75 proc. oznaczałoby silniejszy przepływ środków pieniężnych i rentowność, co byłoby atrakcyjne dla inwestorów - powiedział Dan Ives, analityk prywatnej firmy inwestycyjnej Wedbush.

Eksperci, organizacje non-profit, a także pracownicy Twittera ostrzegają, że zwolnienie większości pracowników może okazać się szkodliwe dla użytkowników. Wskazują, że platforma po masowych zwolnieniach może szybko zapełnić się spamem i szkodliwymi treściami.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Władze USA mogą poddać kontroli firmy Elona Muska

Tymczasem Agencja Bloomberga informowała w czwartek, że w administracji prezydenta USA Joe Bidena trwa dyskusja nad tym, czy należy poddać kontroli niektóre z biznesów Elona Muska. Kontrola miałaby dotyczyć m.in. umowy w sprawie przejęcia Twittera oraz działania sieci Starlink.

Jak czytamy, w przypadku umowy na przejęcie Twittera, administracja USA mogłaby wykorzystać przepisy amerykańskiego Komitetu ds. inwestycji zagranicznych (CFIUS), podlegającemu Departamentowi Skarbu. Mechanizm ten mógłby zostać uruchomiony ze względu na obecność zagranicznych inwestorów w konsorcjum Elona Muska - chodzi o saudyjskiego inwestora, księcia Al-Walida ibn Talala oraz o założoną w Szanghaju firmę Binance, która zajmuje się kryptowalutami.

Elon Musk jednak przejmie Twittera

Historia przejęcia Twittera rozpoczęła się w kwietniu. Elon Musk zaoferował wówczas 44 mld dolarów za wykup firmy. Miliarder zmienił zdanie już po kilku tygodniach i zarzucał firmie przedstawianie "fałszywych i wprowadzających w błąd" informacji. Obecne władze Twittera zareagowały, pozywając go do sądu.

17 października miał ruszyć proces w tej sprawie. Jednak 4 października Elon Musk wystosował list do władz portalu społecznościowego, w którym zadeklarował, że jednak kupi platformę po pierwotnej cenie.

W liście, adwokaci Elona Muska napisali, że miliarder zamierza "przystąpić do zamknięcia transakcji przewidzianej według umowy z 25 kwietnia 2022 o połączeniu, na zasadach i warunkach określonych w niej." W związku z tym postępowanie sądowe zostało wstrzymane do 28 października.

Zobacz wideo Nas nie stać na mieszkanie, a Musk przejmuje Twittera. Zobacz jak [Next Station]
Więcej o: