Ranking najbogatszych Polek. Na czele listy "Wprost" Kulczyk, ale za jej plecami jest ciekawie

Ranking najbogatszych Polek, opublikowany przez "Wprost", nie przyniósł na pozycji liderki zaskoczenia. Największy majątek - 9 mld zł - ma Dominika Kulczyk. Podium uzupełniają Barbara Komorowska z rodziną oraz Małgorzata Adamkiewicz - z majątkami oszacowanymi na 2-2,2 mld zł.

Ranking najbogatszych Polek został opublikowany przez "Wprost". Na jego czele - bez zmian względem zeszłego roku i z bardzo dużą przewagą nad resztą "stawki" - znalazła się Dominika Kulczyk. Jej majątek tygodnik wyliczył na kwotę 9 mld zł, o 700 mln zł wyższa niż przed rokiem. Córka Jana Kulczyka kontroluje spółkę energetyczną Polenergia. Jak przypomina "Wprost", Dominice Kulczyk przypadła także bardzo wysoka transza po sprzedaży w 2016 r. 3-procentowego udziału w spółce SABMiller przez nią i jej brata Sebastiana - łącznie za ok. 9,5 mld zł.

Na drugim miejscu w zestawieniu najbogatszych Polek znalazła się Barbara Komorowska z rodziną, z majątkiem oszacowanym przez "Wprost" na kwotę 2,2 mld zł. Komorowska wraz z mężem Zbigniewem jest współwłaścicielką Bakomy (to od jej imienia i nazwiska wzięła się nazwa spółki). Bakoma należy do grupy BZK, inne podmioty z niej to m.in. Komagra, Bioagra czy Polskie Młyny. Komorowska jest także m.in. właścicielką hoteli Słoneczny Młyn w Bydgoszczy i Tęczowy Młyn w Kielcach.

Podium z majątkiem 2 mld zł zamknęła w 2022 r. Małgorzata Adamkiewicz. Adamkiewicz działa w branży farmaceutycznej, to m.in. twórczyni spółki Adamed.

Zobacz wideo Prof. Wojciechowski: Rząd potrzebuje pieniędzy, około 160-170 mld zł wydatków
  • Więcej o gospodarce przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Niemcy, port kontenerowy w Hamburgu. Niemcy sprzedadzą Chinom część portu w Hamburgu. Jest kompromis

Ranking najbogatszych Polek. Grażyna Kulczyk na czwartym miejscu

Na czwartym miejscu rankingu najbogatszych Polek znalazła się Grażyna Kulczyk (z majątkiem 1,9 mld zł). Według danych "Wprost" majątek ponad 1 mld zł (konkretnie - ok. 1,1 mld zł) zgromadziły także Katarzyna Frank-Niemczycka oraz Teresa Mokrysz. Pierwsza to współzałożycielka (wraz z mężem Zbigniewem) spółki Curtis Group, druga spółki Mokate.

W pierwszej dziesiątce znalazły się też Urszula Siecińska, Elżbieta Kaczmarek, Zyta Olszewska i Anna Podniesińska, dysponujące według "Wprost" majątkiem rzędu 890-933 mln zł.

Siecińska to współtwórczyni spółki Suempol, jednego z największych przetwórców łososia na świecie. Kaczmarek wraz z mężem Bogdanem stworzyła m.in. spółkę meblarską Com40, Olszewska jest "matką" spółki Farmacol z branży dystrybucji farmaceutycznej, zaś Anna Podniesińska dorobiła się majątku na sprowadzania do Polski znanych marek, m.in. spółki kurierskiej DHL, marek obuwia Bata, agencji reklamowej Ogilvy&Mather czy marek odzieżowych Oscar Jacobson i Stenstroms.

Prezes Polskiego Koncernu Naftowego Orlen Daniel Obajtek. Sasin chce, by szefowie państwowych spółek poznali tajne informacje

Łącznie dziesięć najbogatszych Polek zgromadziło majątek blisko 21 mld zł, a pierwsza pięćdziesiątka - ponad 31 mld zł (najwięcej w historii). Jak wylicza "Wprost", aby dostać się do grona 50 najbogatszych Polek w 2022 r., należało wykazać się majątkiem na poziomie przynajmniej 63 mld zł.

Jak mówił w podcaście "Wprost Przeciwnie" autor listy 50 najbogatszych Polek, redaktor prowadzący "Wprost" Szymon Krawiec, o ile mężczyźni chętniej opowiadają o pieniądzach, o tyle z kobietami rozmawia się bardzo trudno.

Jakakolwiek próba opublikowania informacji o ich majątku spotyka się z ogromnym sprzeciwem. Jesteśmy zalewani pozwami 

- mówił Krawiec. Dodawał, że kobiety boją się m.in., że jeśli trafią na listę, to zaraz pojawi się kolejka pracowników i będą żądać podwyżek.

Kiedyś pojawił się tez argument, że pani chce się rozwieść z mężem, a dzięki liście mąż się dowie, jaki ma majątek. Syn właścicielki ogromnej marki kosmetycznej zadzwonił i powiedział, że jeżeli mama zobaczy się na tej liście, to umrze. To będzie dla niej taki cios, że dostanie ataku serca

- wskazywał autor zestawienia. 

  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina
Więcej o: