500 plus dla małżeństw za długie pożycie. Jest szansa? Resort rodziny obliczył wydatki

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wyliczyło, ile mogłoby kosztować świadczenie 500 plus dla małżeństw. Dzięki niemu pary z długim stażem mogłyby liczyć na wsparcie finansowe. - Promocja małżeństwa jest sprawą niezwykle ważną - przekazuje wiceministerka rodziny Barbara Socha.

500 plus dla małżeństw z długim stażem to projekt obywatelski. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej odniosło się do tej inicjatywy i obliczyło, jakie koszty dla państwa mogłoby generować 500 plus dla małżeństw.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Waloryzować 500 plus? Czy może wprowadzić progi dochodowe? Pytamy ekspertkę

500 plus dla małżeństw. Koszty świadczenia zbyt wysokie

Posłowie z sejmowej komisji ds. petycji zwrócili się do resortu rodziny z wnioskiem o oszacowanie kosztów takiej reformy. Wiceministerka Barbara Socha sporządziła pismo w tej sprawie, do którego dotarł "Fakt".

"Mając na uwadze obecną sytuację demograficzną i prawidłowość występującą w Polsce, że w związkach małżeńskich rodząca się liczba dzieci jest na poziomie wskaźnika dzietności pozwalającego na zastępowalność pokoleń, promocja małżeństwa jest sprawą niezwykle ważną. Uhonorowanie długoletnich związków małżeńskich i pokazywanie przykładów dobrych i trwałych relacji małżeńskich wzmacnia normy społeczne, odnosząc się do trwałości instytucji małżeństwa. Dzięki temu młodzi ludzie wchodzący w dorosłe życie i młode rodziny mogą czerpać pozytywne wzorce życia małżeńskiego" - napisała wiceministerka rodziny Barbara Socha.

Z pisma wynika także, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie będzie teraz występować z inicjatywą legislacyjną, by ustanowić takie świadczenie. "Obecnie konieczna jest całościowa analiza sytuacji wszystkich osób starszych. Należy nadmienić, że wraz z wiekiem zachodzi proces singularyzacji starości, który polega na wzroście odsetka seniorów prowadzących jednoosobowe gospodarstwa. Wydaje się, że starsze osoby samotne są w trudniejszej sytuacji społeczno–finansowej niż żyjące w długotrwałym związku małżeńskim, które mogą liczyć na wzajemne wsparcie i pomoc, co ułatwia prowadzenie gospodarstwa domowego, chociażby w zakresie finansowym" - dodała w piśmie wiceministerka Barbara Socha, cytowana przez "Fakt".

Resort rodziny przedstawił również wyliczenia, które pokazują, jak wielkie mogą być koszty tego świadczenia. Nawet w przypadku jednorazowej wypłaty - przekazuje "Fakt".

  • w przypadku małżeństw z 40-letnim stażem koszt wyniósłby 78,3 mln zł,
  • w przypadku małżeństw z 45-letnim stażem koszt wyniósłby 68,6 mln zł,
  • w przypadku małżeństw z 50-letnim stażem koszt wyniósłby 48,4 mln zł,
  • w przypadku małżeństw z 55-letnim stażem koszt wyniósłby 23,5 mln zł,
  • w przypadku małżeństw z 60-letnim stażem koszt wyniósłby 10,8 mln zł,
  • w przypadku małżeństw z 65-letnim stażem koszt wyniósłby 3,8 mln zł.

Obliczenia pokazują, że 500 plus dla małżeństw, które byłyby wypłacane parom z co najmniej 40-letnim stażem, może generować koszty rzędu ćwierć miliarda złotych rocznie.

ZUS odrzuca wnioski o 500 plus przez jeden błąd Ministerstwo rodziny badało pomysł 500+ na "dziecko poczęte"

500 plus dla małżeństw. Świadczenie mogłoby poprawić sytuację osób starszych

Pierwszy projekt petycji dotyczący 500 plus dla małżeństw pojawił się dwa lata temu, został jednak odrzucony przez prezydenta. Temat wrócił w tym roku. Projekt złożył obywatel, którego dane nie zostały upublicznione, o czym informował w czerwcu br. "Fakt". Napisano w nim, że medal za długoletnie pożycie jest pięknym uhonorowaniem, ale nie pomaga w trudnych chwilach. "Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie. Jeśli zaś sił nie starcza, trzeba korzystać z płatnej opieki osób trzecich" - podaje autor petycji. Zaproponowano również, aby pary z co najmniej 40-letnim stażem otrzymywały 500 zł comiesięcznego dofinansowania. Pomysłodawca zwrócił uwagę na wysokie koszty leków, jedzenia czy środków higieny osobistej.

Zdjęcie ilustracyjne Rząd chce pomóc seniorom. Oferuje m.in. opaski bezpieczeństwa

Więcej o: