500 plus dla małżeństw z długim stażem to projekt obywatelski. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej odniosło się do tej inicjatywy i obliczyło, jakie koszty dla państwa mogłoby generować 500 plus dla małżeństw.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Posłowie z sejmowej komisji ds. petycji zwrócili się do resortu rodziny z wnioskiem o oszacowanie kosztów takiej reformy. Wiceministerka Barbara Socha sporządziła pismo w tej sprawie, do którego dotarł "Fakt".
"Mając na uwadze obecną sytuację demograficzną i prawidłowość występującą w Polsce, że w związkach małżeńskich rodząca się liczba dzieci jest na poziomie wskaźnika dzietności pozwalającego na zastępowalność pokoleń, promocja małżeństwa jest sprawą niezwykle ważną. Uhonorowanie długoletnich związków małżeńskich i pokazywanie przykładów dobrych i trwałych relacji małżeńskich wzmacnia normy społeczne, odnosząc się do trwałości instytucji małżeństwa. Dzięki temu młodzi ludzie wchodzący w dorosłe życie i młode rodziny mogą czerpać pozytywne wzorce życia małżeńskiego" - napisała wiceministerka rodziny Barbara Socha.
Z pisma wynika także, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie będzie teraz występować z inicjatywą legislacyjną, by ustanowić takie świadczenie. "Obecnie konieczna jest całościowa analiza sytuacji wszystkich osób starszych. Należy nadmienić, że wraz z wiekiem zachodzi proces singularyzacji starości, który polega na wzroście odsetka seniorów prowadzących jednoosobowe gospodarstwa. Wydaje się, że starsze osoby samotne są w trudniejszej sytuacji społeczno–finansowej niż żyjące w długotrwałym związku małżeńskim, które mogą liczyć na wzajemne wsparcie i pomoc, co ułatwia prowadzenie gospodarstwa domowego, chociażby w zakresie finansowym" - dodała w piśmie wiceministerka Barbara Socha, cytowana przez "Fakt".
Resort rodziny przedstawił również wyliczenia, które pokazują, jak wielkie mogą być koszty tego świadczenia. Nawet w przypadku jednorazowej wypłaty - przekazuje "Fakt".
Obliczenia pokazują, że 500 plus dla małżeństw, które byłyby wypłacane parom z co najmniej 40-letnim stażem, może generować koszty rzędu ćwierć miliarda złotych rocznie.
Pierwszy projekt petycji dotyczący 500 plus dla małżeństw pojawił się dwa lata temu, został jednak odrzucony przez prezydenta. Temat wrócił w tym roku. Projekt złożył obywatel, którego dane nie zostały upublicznione, o czym informował w czerwcu br. "Fakt". Napisano w nim, że medal za długoletnie pożycie jest pięknym uhonorowaniem, ale nie pomaga w trudnych chwilach. "Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie. Jeśli zaś sił nie starcza, trzeba korzystać z płatnej opieki osób trzecich" - podaje autor petycji. Zaproponowano również, aby pary z co najmniej 40-letnim stażem otrzymywały 500 zł comiesięcznego dofinansowania. Pomysłodawca zwrócił uwagę na wysokie koszty leków, jedzenia czy środków higieny osobistej.