Wysokie ceny paliw na Orlenie. Daniel Obajtek odpowiada "wrzeszczącej opozycji": Nie łupimy Polaków

Daniel Obajtek odniósł się do zarzutów, że ceny paliw na stacjach "przyprawiają Polaków o ból głowy". Prezes Orlenu uznał, że ceny poza granicami Polski są jeszcze wyższe. - Orlen tak naprawdę łupi mafie paliwowe - odpowiedział na zarzuty opozycji.

Daniel Obajtek w rozmowie w TVP Info został poproszony o komentarz do zarzutów opozycji, która uważa, że Orlen "łupi Polaków na stacjach benzynowych". Prezes Orlenu twierdzi, że to przez wojnę w Ukrainie ceny paliw są wysokie. 

Zobacz wideo Lasota: W marcu Morawiecki i Obajtek ogłaszali embargo na surowce z Rosji. Minęło 7 miesięcy, nie wydarzyło się nic

Daniel Obajtek o cenach paliw na Orlenie. "Oczywiście ja zdaję sobie sprawę, że to jest drogo"

- Ropa nie tanieje i widzimy, jak wygląda sytuacja. Po drugie mamy sytuację wojenną w Europie. Proszę zobaczyć, jakie ceny są poza granicami. Oczywiście ja zdaję sobie sprawę, że to jest drogo, ale Polska ma jedne z najtańszych paliw w Europie - przekonywał Daniel Obajtek. 

Prezes Orlenu w jednym aspekcie ma rację - ceny paliw w Polsce, w porównaniu do Europy, są niższe (ale nie najniższe), jednak tylko w perspektywie walutowej. Jeśli odnieść je do zarobków, to okazuje się, że mieszkaniec Luksemburga za minimalną, dzienną pensję może przejechać nawet 500 kilometrów, a Polak tylko 164 kilometry - wynika z danych rankomat.pl. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Piec kaflowy (zdjęcie ilustracyjne)Rząd uspokaja w sprawie sprowadzanego węgla. "Pali się na pewno"

Daniel Obajtek dalej przekonywał, że paliw "oczywiście nadal są drogie", jednak głównym powodem takiej sytuacji jest cena baryłki ropy, która czasem kosztuje ponad 100 dolarów. - To jest kwestia dolara. Rozliczamy się w dolarach. I nigdy nie prowadzimy polityki łupienia Polaków, jak to opozycja mówi - dodał. Według prezesa Orlenu, gdyby stacja "łupiła Polaków", to nie mogłaby się cieszyć większą liczbą klientów. - Orlen tak naprawdę łupi mafie paliwowe. Wcześniej te zyski szły do mafii paliwowych, do mafii VAT-owskich (...). Jesteśmy koncernem globalnym. Mamy te przychody z rynków zewnętrznych. A opozycja wrzeszczy, że zarabiamy - podsumował.

W maju 2022 roku Obajtek był pytany w radiowej Jedynce o to, ile Orlen zarabia na litrze paliwa. Szef Orelnu zasłonił się wówczas "tajemnicą firmy", której nie ujawni, ale dodał, że "niskie" ceny paliw to zasługa rządu, który obniżył akcyzę i VAT.

To Obajtek był pomysłodawcą betonowania spółek? Mamy komentarz OrlenuTo Obajtek był pomysłodawcą betonowania spółek? Mamy komentarz Orlenu

 Ceny paliwa - co składa się na ceny na stacjach paliw?

Cena paliwa jest sumą kilku składowych, z których największa część to koszt zakupu produktu w rafinerii. Poza tym kierowcy są obciążani podatkami w formie: opłaty akcyzowej, opłaty paliwowej, opłaty emisyjnej, podatku VAT oraz marży detalicznej stacji. Akcyza stanowi 20-30 proc. zakupu paliwa. Z kolei opłata paliwowa podnosi ceny paliw o około 3-5 proc. w zależności od rodzaju. Pieniądze z tej opłaty przeznaczane są na Krajowy Fundusz Drogowy i Fundusz Kolejowy.

Więcej o: