Emerytura minimalna - ile wynosi? Komu przysługuje najniższe świadczenie?

Emerytura minimalna przysługuje po spełnieniu dwóch podstawowych warunków - chodzi o osiągnięcie wieku emerytalnego i przepracowanie odpowiedniej ilości lat. Ile wynosi najniższe świadczenie emerytalne w Polsce?

Emerytura minimalna to najniższe świadczenie, które ZUS wypłaca uprawnionym do tego seniorom. Najniższa emerytura przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) oraz mają odpowiednią liczbę przepracowanych lat - należy spełniać łącznie te dwa podstawowe warunki.

Prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska Prezeska ZUS o waloryzacji: Emeryt zyska 3 tys. zł rocznie

Emerytura minimalna w Polsce. Ile wynosi najniższe świadczenie?

Emerytura minimalna od 1 marca 2022 roku wynosi 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł "na rękę" i jest wyższa o niemal 88 zł w stosunku do 2021 r. w wyniku corocznej waloryzacji. Osoby, które starają się o najniższą emeryturę muszą dostarczyć do ZUS wypełnione formularze (wniosek EMP oraz informację ERP-6) oraz dokumenty potwierdzające przebyty czas zatrudnienia i wysokość wynagrodzeń.

Natomiast inne najniższa świadczenia wynoszą obecnie:

  • renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 1003,83 zł;
  • renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa - 1606,13 zł;
  • renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową - 1204,60 zł;
  • kwota świadczenia przedemerytalnego - 1350,70 zł.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Emeryci (zdjęcie ilustracyjne) Terminy wypłat rent i emerytur w ZUS, KRUS oraz MSWiA. Można je zmienić?

W przypadku osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego i niespełnienia warunku stażu ubezpieczeniowego (20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn) Zakład Ubezpieczeń Społecznych obliczy emeryturę na podstawie zgromadzonego kapitału. Przykładowo najniższa przyznana emerytura za styczeń 2021 r. wyniosła... 3 grosze - podaje ZUS.

Emerytura minimalna w 2023 - ile wyniesie? 

Minimalna emerytura w 2023 roku wyniesie 1588,44 zł brutto, czyli 1445,49 zł netto. Sejm przyjął 27 października ustawę dotyczącą waloryzacji emerytur i rent w 2023 roku, która wprowadza waloryzację kwotowo-procentową. To oznacza, że niższe świadczenia wzrosną o 250 zł, natomiast w przypadku wyższych kwot będzie to wzrost o 13,8 proc.

Emerytura (zdjęcie ilustracyjne) Tak wzrosną emerytury po waloryzacji. Niektórzy zyskają do 5800 zł

Waloryzacja kwotowa (wzrost o 250 zł) będzie dotyczyć wszystkich seniorów, którzy otrzymują do 1812 zł brutto emerytury. Natomiast świadczenia powyżej tej kwoty, a także niższe niż 1338,44 zł będą waloryzowane procentowo.

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów
Więcej o: