Ukraina. Powstaje nowa Mrija. Prace nad największym samolotem świata są tajne

W utajnionym miejscu powstaje największy samolot świata - nowa Mrija. Według doniesień mediów maszyna będzie zawierać części samolotu zniszczonego przez rosyjskie wojsko. Koszt budowy nowej jednostki jest szacowany na 500 mln euro.

Antonow AN-225 "Mrija" był największym samolotem świata i zarazem jednym z symboli Ukrainy. Maszyna została zniszczona zaraz na początku działań wojennych z Rosją - dokładnie 27 lutego 2022 roku. Miało to miejsce podczas ataku rosyjskich wojsk na lotnisko w Hostomlu pod Kijowem. 

Ukraina potajemnie buduje nowy największy samolot świata

Jak poinformował dyrektor generalny ukraińskiego koncernu - Antonow Jewhen Hawryłow, obecnie trwają prace nad nowym największym samolotem świata - Mrija.

Drugi An-225 będzie posiadał zarówno nowe elementy, jak i części samolotu, który został zniszczony

- tłumaczy Jewhen Hawryłow. Jak dodał, nowa Mrija jest już gotowa w 30 proc. 

Nowa Mrija to koszt 500 mln euro

Z najnowszych doniesień wynika, że koszty prac nad nowym, największym samolotem świata szacowane są na 500 mln euro. W zbiórkę środków na budowę zaangażowany jest międzynarodowy port lotniczy Lipsk/Halle w Niemczech, gdzie tymczasowo siedzibę ma Antonow.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Załenski zwrócił się do Rosjan

Antonow AN-225 "Mrija" - czym cechowała się wersja zniszczona przez Rosjan?

Transportowiec An-225 Mrija, którego nową wersję budują Ukraińcy, został wyprodukowany w drugiej połowie lat 80. przez zakłady lotnicze Antonowa w Kijowie. Jak dotąd był największym i najcięższym samolotem świata.

Miał 18 metrów wysokości, niczym sześciokondygnacyjny budynek. Na swój pokład mógł zabrać nawet 250 ton ładunku. Napędzany sześcioma silnikami odrzutowymi An-225 swój pierwszy lot odbył w 1988 roku. W Polsce lądował kilka razy, między innymi w Warszawie, Poznaniu, Rzeszowie czy Katowicach.

Więcej o: