Ukraina dostanie 18 mld euro pomocy. Komisja Europejska przedstawiła szczegóły

Komisja Europejska pożyczy Ukrainie 18 mld euro. Pieniądze, które będą wypłacane co miesiąc, pozwolą m.in. wypłacać pensje i emerytury. Komisja stawia jednak warunki - chodzi m.in. o praworządność.

Komisja Europejska opublikowała szczegóły planu wsparcia dla Ukrainy na przyszły rok w wysokości 18 miliardów euro. Chodzi o tanie pożyczki na preferencyjnych warunkach, wypłacane regularne co miesiąc, które pozwolą na pokrycie najpilniejszych potrzeb.

Ukrnafta Ukraina przejmuje kontrolę nad strategicznymi przedsiębiorstwami

Ukraina dostanie pomoc finansową. Będzie mogła m.in. wypłacać pensje i emerytury

To ma być stabilna i przewidywalna pomoc finansowa - średnio półtora miliarda euro miesięcznie. Dzięki temu pakietowi Ukraina będzie mogła nadal wypłacać pensje i emerytury, zapewnić działalność szpitali, szkół i zakwaterowanie dla osób przesiedlonych. Pieniądze mają być także wypłacone na odbudowę infrastruktury krytycznej zniszczonej przez Rosję, w tym infrastruktury energetycznej, wodociągów, sieci transportowych, dróg i mostów.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- Czas odgrywa kluczową rolę, ponaglam więc do szybkiego zatwierdzenia wszystkich procedur, by Ukraina zaczęła otrzymywać pieniądze w styczniu. To jest ważne dla Ukrainy, która musi mieć zagwarantowaną przewidywalność i pewność co do pieniędzy - podkreślał unijny komisarz do spraw budżetu Johannes Hahn.

Starlink - zdjęcie ilustracyjne CNN: W Ukrainie przestało działać 1300 terminali Starlink

Unia Europejska wypłaci pieniądze Ukrainie. Jest też warunek, chodzi m.in. o praworządność

Wypłata pieniędzy będzie uzależniona od warunków związanych z praworządnością oraz od walki z korupcją i oszustwami. Komisja Europejska pożyczy pieniądze na rynkach finansowych, a gwarancją ma być unijna rezerwa budżetowa. Pożyczki na bardzo preferencyjnych warunkach mają być spłacone w ciągu 35 lat, począwszy od 2033 roku. Unia Europejska zamierza pokryć koszty odsetek.

Komisja Europejska wysyła też sygnały, że cały czas próbuje znaleźć 3 miliardy euro, które Unia obiecała Ukrainie w maju br. Do tej pory uzgodniono wypłatę 6 miliardów euro, a co do pozostałych trzech trwają spory o gwarancje pożyczek. Czechy, kierujące pracami Unii, poinformowały wczoraj, że 3 miliardy euro będą częścią 18-miliardowego pakietu w przyszłym roku. Tego rodzaju kreatywność oburzyła jednak część europejskich stolic i sytuacja wciąż jest niejasna. 

Zobacz wideo Buzek: Ukraina, jeśli chodzi o drogę do UE, to specjalny przypadek
Więcej o: