"GW": Będzie 15. emerytura, Kaczyński zdecydował. Jednorazowo, przed przyszłorocznymi wyborami

Według informacji "Gazety Wyborczej" prezes Jarosław Kaczyński zaakceptował wypłatę 15. emerytury w 2023 r. Na wypłatę świadczenia w roku wyborczym naciskali wcześniej posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Jak donosi "Gazeta Wyborcza" 15. emerytura ma być wypłacona jednorazowo przed wyborami parlamentarnymi. Bez jakiegokolwiek kryterium dochodowego.

Zarówno 13., 14., jak i 15. emerytura mają być wypłacane w wysokości minimalnego świadczenia. W przyszłym roku w marcu wzrośnie ono do 1588,44 zł brutto. Łącznie wszystkie świadczenia mogą kosztować budżet ponad 30 mld zł. "Wyborcza" wylicza, że doliczając do tego 41,8 mld zł na waloryzację emerytur, w następnym roku na emerytury może pójść ponad 70 mld zł.

Cały artykuł "Będzie 15. emerytura. Jednorazowo, przed przyszłorocznymi wyborami" przeczytasz tutaj

Zdaniem Antoniego Kolka, prezesa Instytutu Emerytalnego pomysł wypłaty 15. emerytury może nieść poważne konsekwencje dla gospodarki.

- Gdy władze podnoszą stopy procentowe, żeby zahamować inflację, dorzucanie pustego pieniądza osłabia efekt wyższych stóp i stymuluje inflację - tłumaczył Kolek w rozmowie z "Wyborczą".

Andrzej Duda o 15. emeryturze: Trzeba będzie ją rozważyć

W sprawie ewentualnej wypłaty 15. emerytury wypowiadał się również wcześniej prezydent Andrzej Duda. Jej wprowadzenie zapowiadał np. podczas kampanii wyborczej w 2020 roku.

W sierpniu tego 2022 roku na antenie Radia Zet mówił natomiast, że ten pomysł trzeba będzie rozważyć. - Dzisiaj trzeba rzeczywiście pochylać się nad sytuacją tych, którzy mają najmniej i są w sytuacji najtrudniejszej - stwierdził prezydent, dodając, że "jeżeli będzie potrzebna 15. emerytura, to trzeba będzie ją rozważyć". - To są na pewno kwestie, nad którymi ja będę z rządem pracował i będę do tego rząd mobilizował - stwierdził.

Zobacz wideo Girzyński: Myślę, że wyborcy czekają na emeryturę Tuska i Kaczyńskiego

Emeryci otrzymali 13. i 14. emeryturę

Gwarantowana ustawowo dla wszystkich emerytów i rencistów jest wypłata "trzynastki", która miała miejsce po raz pierwszy w 2019 roku. W sierpniu tego roku emeryci po raz kolejny otrzymali również "czternastkę".

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniła w Programie 1. Polskiego Radia, że w przyszłym roku 14. emerytura również zostanie wypłacona. Rząd pracuje nad szczegółami.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Ministerka Marlena Maląg powiedziała, że "czternastka" w 2023 roku także będzie prawdopodobnie wypłacana - podobnie, jak w tym roku - od końca sierpnia. Świadczenia będą na poziomie minimalnej emerytury.

Emerytura minimalna w 2023 - ile wyniesie? 

Minimalna emerytura w 2023 roku wyniesie 1588,44 zł brutto, czyli 1445,49 zł netto. Sejm przyjął 27 października ustawę dotyczącą waloryzacji emerytur i rent w 2023 roku, która wprowadza waloryzację kwotowo-procentową. To oznacza, że niższe świadczenia wzrosną o 250 zł, natomiast w przypadku wyższych kwot będzie to wzrost o 13,8 proc.

Waloryzacja kwotowa (wzrost o 250 zł) będzie dotyczyć wszystkich seniorów, którzy otrzymują do 1812 zł brutto emerytury. Natomiast świadczenia powyżej tej kwoty, a także niższe niż 1338,44 zł będą waloryzowane procentowo.

Więcej o: