Polacy zapłacą ogromny rachunek za prąd dla Andrzeja Dudy. O prawie 370 tys. zł więcej niż zakładano

O prawie 370 tysięcy złotych więcej Polacy będą musieli zapłacić za prąd dostarczany m.in. do zimowej rezydencji prezydenta Andrzeja Dudy w Wiśle - poinformował we wtorek "Super Express".

Zgodnie z ustaleniami "Super Expressu" na razie drastyczne podwyżki ceny za "prezydencki prąd" dotyczą ośrodka "Zamek" w Wiśle i czterech kamienic KPRP przy ul. Flory 2, Bacciarellego 4 oraz Wiejskiej 10A i 10B.

Cena za prąd w rezydencji Dudy. Miało być 730 tysięcy złotych, będzie grubo ponad milion

Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy przekazało w komunikacie cytowanym przez dziennik, że zamawiający i wykonawca "nie byli w stanie przewidzieć bardzo dużego wzrostu cen energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii SA", gdzie cena od sierpnia 2021 do sierpnia 2022 roku wzrosła aż o 362 proc. W związku z tym, zamiast planowanych 730 tys. zł za prąd, prezydent zapłaci 1,1 mln zł.

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Tworzymy plany oszczędności. Będzie obniżanie temperatury i wygaszanie świateł - powiedział "SE" Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta.

Zobacz wideo Kosiński o opłatach za prąd: Samorządy nie mogą generować długu na bieżące wydatki

Maksymalne ceny energii w 2023 roku

Rząd wprowadził mechanizm gwarancji ceny energii dla gospodarstw domowych w 2023 roku na tegorocznym poziomie. Brak wzrostu cen będzie obowiązywać jednak do określonych limitów. Dla gospodarstw domowych to poziom 2 tys. kWh; dla rodzin osób z niepełnosprawnościami 2,6 tys. kWh, a dla rolników i rodzin z Kartą Dużej Rodziny - 3 tys. kWh. Maksymalna cena za MWh w przypadku gospodarstw domowych wyniesie 693 złote.

Przepisami objęte są także jednostki samorządu terytorialnego oraz mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Maksymalna cena energii elektrycznej dla małych i średnich firm, samorządów oraz tzw. podmiotów wrażliwych wyniesie 785 zł/MWh.

Więcej szczegółów w tym artykule:

Więcej o: