Abonament RTV. Czy trzeba wpuścić kontrolerów do swojego domu? Komu może grozić kara?

Kontrolerzy Poczty Polskiej mają za zadanie sprawdzenie, czy mieszkańcy poszczególnych budynków oraz właściciele pojazdów, nie posiadają niezarejestrowanego odbiornika radiowego lub telewizyjnego. Za udowodnione niepłacenie abonamentu RTV można ponieść karę. Kto może spodziewać się wizyty inspektorów i jak wyglądają takie kontrole?

Na mocy ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych niemal wszyscy musimy uiszczać opłatę za korzystanie z odbiorników radiowych i telewizyjnych. Pieniądze te przeznaczane są na realizowanie przez radio i telewizję misji publicznej.

Zobacz wideo Twoje opłaty bankowe wzrosły? To może nie być koniec podwyżek

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Kto nie musi opłacać abonamentu radiowo-telewizyjnego?

Kilka milionów osób w Polsce jest zwolnionych z opłacania abonamentu RTV. Są to między innymi osoby powyżej 75. roku życia, obywatele, u których stwierdzono znaczny stopień niepełnosprawności, osoby całkowicie niezdolne do pracy lub posiadające pierwszą grupę inwalidzką. Oprócz nich zwolnieni z opłat są inwalidzi wojenni, wojskowi, osoby represjonowane w czasie PRL, oraz osoby na emeryturze, których świadczenie nie przekracza połowy przeciętnej pensji.

Kontrola abonamentu RTV - co musisz wiedzieć

Za przeprowadzanie kontroli odpowiadają pracownicy Poczty Polskiej S.A., a konkretniej Centrum Obsługi Finansowej. Kontrolerzy mają obowiązek sprawdzać, czy osoby, które posiadają w domu radioodbiorniki lub telewizory opłacają abonament RTV. Oprócz użytkowników prywatnych, opłaty z tytułu abonamentu uiszczać muszą także firmy oraz użytkownicy samochodów zarówno służbowych, jak i prywatnych (jeśli nie mają zarejestrowanego urządzenia w domu), które są wyposażone w radio.

Z przepisów z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych wynika, że przedmiotem kontroli pracowników Poczty Polskiej jest wykonywanie dwóch obowiązków. Pierwszym z nich jest rejestracja odbiornika, drugim uiszczenie za niego opłaty. Jednocześnie muszą zostać spełnione trzy przesłanki, aby kontrolerzy mogli przystąpić do swoich procedur. Osoba podlegająca inspekcji musi:

  1. posiadać odbiornik,
  2. odbiornik ten powinien być urządzeniem technicznym dostosowanym do odbioru programu,
  3. stan odbiornika ma mu umożliwiać natychmiastowy odbiór programu.

W momencie wchodzenia w życie ustawy, na polskim rynku nie było dostępu do telewizorów Smart TV. Duża część z tych odbiorników, nie jest podłączona do anteny i dekodera, czyli zgodnie z prawem nie jest "dostosowany do natychmiastowego odbioru programu". Zdaniem prawników, z którymi rozmowę przeprowadza portal Wirualnemedia.pl, osoba, która korzysta tylko z platform streamingowych, takich jak Netflix, HBO Max, czy YouTube, zwolniona jest z opłat w ramach abonamentu RTV.

Czy mamy obowiązek wpuszczenia kontrolerów?

Prawnicy wypowiadający się dla portalu Wirtualnemedia.pl zabrali głos także w sprawie wpuszczania kontrolerów Poczty Polskiej do domów, czy mieszkań. Ich zdaniem nie ma takiego obowiązku. Osobie, która nie zgodziła się na spotkanie z inspektorami, nie grozi w tym przypadku żadna kara. Nie ma żadnych przepisów prawnych, które mogłyby stanowić podstawę do ukarania takiego obywatela.

Jaka kara za niepłacenie abonamentu?

Abonament za użytkowanie radia czy telewizji powinien być płacony w terminie. W przypadku, jeśli obywatel korzysta z niezarejestrowanego odbiornika, pobierana jest opłata w wysokości 30-krotnej miesięcznej opłaty abonamentowej. Po uiszczeniu opłaty i tak trzeba będzie zarejestrować odbiornik. 

Zanim na obywatela zostanie nałożona kara, wysyłane jest upomnienie o obowiązku uiszczenia opłaty. 

Abonament RTV - szykują się podwyżki

Jeszcze w tym roku opłata miesięczna za abonament radiowo-telewizyjny wynosi w przypadku odbiornika radiowego 7,50 zł miesięcznie. Opłata za jeden miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 24,50 zł.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ustaliła 25 maja 2022 roku wysokość opłat abonamentowych, które będą obowiązywały w roku 2023. Nastąpi podwyżka abonamentu RTV. Za radioodbiornik miesięcznie będziemy musieli zapłacić 8,70 zł, a za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiowy 27,30 zł miesięcznie. 

Więcej o: