KE wstrzymuje 7,5 mld euro dotacji dla Węgier. Nie wywiązały się ze zobowiązań - chociaż plan był dobry

Węgierski minister rozwoju regionalnego potwierdził doniesienia o tym, że Węgry będą miały wstrzymane - przynajmniej na razie - 7,5 miliarda euro unijnych funduszy. Dodał, że do końca roku zostanie podpisana umowa na wypłatę środków z Funduszu Odbudowy.
Zobacz wideo Tusk przemawia, na scenę wchodzi osoba z transparentem. "Dzień dobry. Proszę zostawić"

Tibor Navracsics potwierdził, że Komisja Europejska zarekomendowała dalsze wstrzymanie 7,5 miliarda euro dotacji w trzech ważnych działach.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

KE rekomenduje wstrzymanie 7,5 mld euro dla Węgier

Według KE Węgry przygotowały dobry plan zmian w prawie, ale gorzej im poszło z realizacją. Szczególnie krytycznie Komisja Europejska podeszła do Urzędu ds. Uczuciowości kwestionując - jak podaje portal POLITICO - "jego uprawnienia i niezależność, a także postępy Budapesztu w wypełnianiu zobowiązań dotyczących zasad składania oświadczeń majątkowych oraz możliwości weryfikacji decyzji prokuratora o wszczęciu postępowania". Do marca przyszłego roku Węgry mają czas na to, aby między innymi zwiększyć kompetencje węgierskiej Krajowej Rady Sądownictwa.

Minister rozwoju regionalnego poinformował też, że do końca roku zostaną podpisane umowy, które w przyszłym roku pozwolą otrzymać środki z Funduszu Odbudowy.

W czwartek także Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów uznał, że środki naprawcze, jakie podjął Budapeszt, aby anulować procedurę warunkowości, są niewystarczające.

Więcej o: