Maluch plus wraca z trzy razy większym budżetem. Maląg: Program będzie odwrócony

Wraca program "Maluch plus". - Budżet będzie trzy razy większy, niż dotychczas, a program będzie odwrócony - zapowiedziała w Radiu Zet Marlena Maląg, ministerka rodziny i polityki społecznej.

- W przyszłym tygodniu, prawdopodobnie w środę ogłosimy nowy program "Maluch plus". To te rozwiązania, które wspierają rodziny, także w zakresie zmian w prawie pracy - zapowiedziała w piątek Marlena Maląg w internetowej części programu "Gość Radia ZET".

Zobacz wideo Waloryzować 500 plus? Czy może wprowadzić progi dochodowe? Pytamy ekspertkę

Maluch plus. Prawie 1,5 miliarda złotych w puli programu

Ministerka rodziny i polityki społecznej dodała, że budżet tego programu będzie blisko trzy razy większy, niż w poprzednich latach. - Wcześniej to było 450 milionów złotych - przypomniała.

Jak tłumaczyła, mają na tym skorzystać przede wszystkim samorządy. - Samorządowcy dostaną konkretną informację, jakie środki mają do dyspozycji i czy chcą z nich korzystać. To program opieki żłobkowej - żłobki czy opiekun dzienny, chodzi o te formy wsparcia. Program będzie odwrócony w porównaniu do tego, co było - mówiła szefowa MRIPS.

Jak konkretnie będzie to wyglądało? - Będziemy dawać informację samorządowi, że według algorytmu taka i taka kwota jest do dyspozycji, czy samorząd podejmuje się wykonania zadania. Jeśli ma wystarczającą liczbę żłobków, to może skorzystać organizacja pozarządowa, podmiot gospodarczy lub pieniądze mogą przejść do innego samorządu - wyjaśniła.

Maluch plus. Co to za program?

Celem programu "Maluch plus" jest zwiększenie dostępności miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów dla wszystkich dzieci - również tych z niepełnosprawnością lub wymagających szczególnej opieki. Dane GUS potwierdzają jego skuteczność. W 2021 r. liczba takich miejsc, w porównaniu z rokiem poprzednim, wzrosła o 9,6 proc.

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- W 2015 roku było zaledwie 80 tysięcy miejsc w żłobkach, podczas gdy obecnie jest ich około 230 tysięcy. To jest rozwój programu "Maluch plus". Początkowo był to budżet 150 milionów złotych rocznie, następnie 450 milionów złotych. Tak naprawdę zainwestowaliśmy w tworzenie tych miejsc ponad 2,1 miliarda złotych - Marlena Maląg w rozmowie z Polskim Radiem.

Więcej o programie pod tym linkiem:

Więcej o: