Ceny węgla, paliw i pelletu - poniedziałek 28.11.2022. Węgiel w górę, benzyna PB98 droższa

Rynkowe notowania cen węgla w poniedziałek 28 listopada. Cena węgla w europejskich portach ARA (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam) wzrosła nie znacznie - do 241 dolarów za tonę. Ceny paliw również poszły w górę. Z kolei za tonę pelletu w sklepach trzeba zapłacić od ok. 3140 zł do nawet 3670 zł.

Cena węgla zależy od jego kaloryczności, czyli energii, którą można uzyskać podczas spalania. Węgiel o niskiej kaloryczności jest tańszy niż węgiel o wysokiej kaloryczności. Ponadto ceny węgla są ściśle powiązane z cenami ropy naftowej i gazu. Wraz ze wzrostem cen ropy naftowej i gazu, ceny węgla również rosną.

Jednym z najważniejszych czynników, który wpływa na ceny węgla, jest popyt i podaż. W ostatnich miesiącach nastąpił gwałtowny wzrost popytu na węgiel, co spowodowało wzrost cen. Jednym z najważniejszych wskaźników dla branży jest cena oferowana na giełdzie ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia). 

Zobacz wideo Izabela Leszczyna gościnią Porannej Rozmowy Gazeta.pl (28.11)

Ceny węgla - poniedziałek 28.11.2022 r. Ile kosztuje węgiel?

Cena węgla na rynku ARA  to obecnie około 241 dolarów na tonę. Względem piątku kurs poszedł w górę nieznacznie - o trzy dolary. Tak niewielka zmiana po przeliczeniu na złotówki daje już jednak odczuwalną różnicę - czarne złoto kosztuje bowiem 1092 zł, przed weekendem było to 1074 zł za tonę. 

Wzrost cen węgla przekłada się na wzrost cen produktów - i to nie tylko energetycznych. Kurs surowca ma więc wpływ na stabilność ekonomiczną.  Wojna między Rosją a Ukrainą negatywnie odbiła się na dostawach tego surowca - zarówno ze strony Rosji, która jest jednym z największych producentów i eksporterów, jak i ze strony Ukrainy. 

Ceny węgla w Polsce. W PGG taniej, ale surowca ze świecą szukać

Węgiel można kupić w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej. E-sklep przeżywa jednak prawdziwe oblężenie. Wszystko przez niższą cenę niż na składach. Do odwołania na półkę sklepową wystawiany jest węgiel konfekcjonowany oraz miały. Przyczyną jest przekierowanie węgla ze sklepu internetowego na potrzeby samorządów.

PGG prowadzi ponadto sesje sprzedażowe w nowych godzinach. Węgiel opałowy konfekcjonowany (paczkowany) oraz miały sprzedawane są codziennie od 16:00 do 17:00. W przypadku dostępności kolejna partia towaru może zostać wystawiona na półkę sklepową o godz. 18:00.

Ceny węgla i paliw, zdjęcie ilustracyjne Węgiel drogi i kosztuje ponad 1000 zł, paliwo tanieje

Ceny paliw - poniedziałek 28.11.2022 r. Ile kosztuje paliwo?

Dane, które publikuje serwis autocentrum.pl wskazują, że zarówno benzyna, jak i diesel są obecnie nieco tańsze niż przed weekendem. Wyjątkiem jest PB 98. Ceny kształtują się następująco: 

  • PB95 - 6,53 zł;
  • PB98 - 6,99 zł;
  • ON - 7,69 zł;
  • ON+ - 7,94 zł;
  • LPG - 2,93 zł.

Najwyraźniejszy wzrost dotyczy benzyny PB 98 (droższa o 6 groszy) oraz ON+

Ceny paliw spadły. Za PB95 zapłacimy średnio 2 grosze mniej niż wczoraj. Z kolei cena PB98 spadła o 5 groszy. Cena oleju napędowego spadła o 6 groszy, a cena ON+ spadła o 4 grosze. Autogaz też jest o kilka groszy tańszy. 

Ceny pelletu - piątek 25.11.2022 r. Ile kosztuje pellet?

Pellet w sklepach można kupić w workach pakowanych po 15 kg. W piątek 25 listopada w Castoramie ceny za tonę wynoszą 3260 zł. W Leroy Merlin pellet można kupić pakowany po 15 kg w cenie od ok. 3140 zł do nawet 3330 zł za tonę lub luzem w cenie 1596 zł za 600 kg. Natomiast w Obi znajdziemy pellet w cenie od 3340 zł do 3670 zł za tonę.

Pelety są sprasowanymi kawałkami biomasy, trocin, drewna, które można wykorzystać do ogrzania domu lub innej nieruchomości. Jest to dość ekologiczna forma ogrzewania.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Palenie w piecu i sprawdzanie jakości paliwa. Zdjęcie ilustracyjne. Cała zima i część wiosny z zawieszonymi normami jakości paliw. Jest projekt

Więcej o: