Węgiel przed rosyjską inwazją na Ukrainę (24 lutego) w ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) notowany był poniżej 200 dolarów. Następnie kurs tego surowca na długie miesiące wystrzelił i dopiero w listopadzie spadł do poziomów sprzed wojny, aby następnie znów wzrosnąć.
W marcu w europejskich portach ARA "czarne złoto" wyceniano na więcej niż 400 dolarów za tonę. Ceny spadały sukcesywnie, jednak później wciąż daleko było jej do kwot sprzed wybuchu wojny w Ukrainie. Jak sytuacja wygląda obecnie?
Zgodnie z aktualnym wskaźnikiem cen, we wtorek 29 listopada 2022 r. w portach ARA za tonę węgla należy zapłacić 249 dolarów. Po przeliczeniu na polską walutę wg. obecnego kursu jest to ok. 1121 zł za 1000 kg węgla. Węgiel zdrożał więc o 3,13 proc., czyli ok. 7 dolarów. Ceny węgla przed i w trakcie wojny w Ukrainie zmieniały się tak, jak przedstawiono na poniższym wykresie.
Ceny węgla w portach ARA Źródło: Stooq.pl
Węgiel można kupić w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej. E-sklep przeżywa jednak prawdziwe oblężenie. Wszystko przez niższą cenę niż na składach. Do odwołania na półkę sklepową wystawiany jest węgiel konfekcjonowany oraz miały. Przyczyną jest przekierowanie węgla ze sklepu internetowego na potrzeby samorządów.
Więcej informacji o węglu przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
PGG prowadzi ponadto sesje sprzedażowe w nowych godzinach. Węgiel opałowy konfekcjonowany (paczkowany) oraz miały sprzedawane są codziennie od 16:00 do 17:00. W przypadku dostępności kolejna partia towaru może zostać wystawiona na półkę sklepową o godz. 18:00.
Dane, które publikuje serwis autocentrum.pl wskazują, że średnie ceny paliw we wtorek 29 listopada spadły i wynoszą:
Na rynku paliw widać następujące zmiany: benzyna PB95 potaniała średnio o 3 grosze, ale za PB98 kierowcy zapłacą o 6 groszy więcej. Podrożał również ON+ - w tym przypadku wzrost wynosi 8 groszy. Z kolei cena oleju napędowego i LPG bez zmian.
Pellet w sklepach można kupić w workach pakowanych po 15 kg. We wtorek 29 listopada w Castoramie ceny za tonę wynoszą 3260 zł. W Leroy Merlin pellet można kupić pakowany po 15 kg w cenie od ok. 3150 zł do nawet 4000 zł za tonę lub luzem w cenie 1596 zł za 600 kg. Natomiast w Obi znajdziemy pellet w cenie od 3340 zł do 3670 zł za tonę.