Jacek Kurski dostał pracę w Banku Światowym. "Wiem, że tu też dobrze się przysłużę"

Były prezes TVP Jacek Kurski rozpoczął pracę jako Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie. "Czas na nowe wyzwanie" - skomentował. Jego kandydaturę zgłosił prezes NBP Adam Glapiński.

"Potwierdzam: podjąłem zgodną z moim wykształceniem i doświadczeniem menadżerskim pracę jako Alternate Executive Director w Banku Światowym świadomy, że oznacza to rezygnację z części aktywności publicznej czy ambicji politycznych. Zawsze myślałem, że nie ma życia poza polityką. Otóż jest. Wiem, że tu też dobrze przysłużę się" - powiadomił Jacek Kurski na Twitterze.

"Trzy miesiące po wypełnieniu misji odbudowy siły i prestiżu Telewizji Polskiej oraz przywrócenia Polakom pluralizmu i komfortu demokratycznego wyboru - raz jeszcze dziękuję szczególnie widzom, współpracownikom i ludziom TVP, którzy w tym dziele byli ze mną - czas na nowe wyzwanie" - dodał w kolejnym wpisie.

Jacek Kurski w Banku Światowym. "Kandydatura na stanowisko Alternate Executive Director została zgłoszona przez prezesa NBP"

Narodowy Bank Polski przekazał w komunikacie, że były prezes TVP w grudniu rozpoczął pracę jako Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie. W poniedziałek 5 grudnia po raz pierwszy wziął udział w posiedzeniu konstytuanty.

"Kandydatura Jacka Kurskiego na stanowisko Alternate Executive Director została zgłoszona przez prezesa NBP jako Gubernatora RP w Banku Światowym" - czytamy.

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Obok Polski i Szwajcarii w skład konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie wchodzą: Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Serbia, Tadżykistan, Turkmenistan oraz Uzbekistan.

Były prezes TVP Jacek Kurski jest ekonomistą, ukończył handel zagraniczny na Uniwersytecie Gdańskim. "Ma szerokie doświadczeniu w sektorze publicznym zdobyte na wszystkich jego szczeblach: samorządowym, ustawodawczym, rządowym i międzynarodowym. Zajmował się, zarówno jako menedżer, jak i członek organów nadzoru, takimi obszarami jak m.in.: rozwój regionalny, finanse, infrastruktura czy ochrona środowiska" - pisze NBP.

Kurski ma również doświadczenie we współpracy międzynarodowej, gdzie jako poseł do Parlamentu Europejskiego pracował w Komisji Rozwoju Regionalnego oraz Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konkurencji PE. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, jak również członka Komisji budżetowej Sejmiku Pomorskiego. Jako poseł na Sejm RP był zastępcą przewodniczącego Komisji Skarbu Państwa.

Jacek Kurski był seminarzystą w przedmiocie międzynarodowych stosunków walutowych, posiada również Dyplom Ministerstwa Skarbu Państwa uprawniający do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

Na początku września br. Jacek Kurski został odwołany ze stanowiska prezesa Telewizji Polskiej. Na jego miejsce powołano Mateusza Matyszkowicza. Kurski pełnił funkcję szefa zarządu państwowej telewizji w latach 2016-2020 oraz 2020-2022.

Zobacz wideo Jacek Kurski jest atutem czy balastem dla PiS-u?
Więcej o: