Gliwice otworzyły Centrum Przesiadkowe za 200 mln zł. Prezydent miasta: Otwiera drogę na cały świat

W sobotę w Gliwicach nastąpiło oficjalne otwarcie Centrum Przesiadkowego. Koszt inwestycji wyniósł ok. 200 milionów złotych. Ponad połowa środków pochodzi z funduszu europejskiego.

W sobotę 10 grudnia o godzinie 14 rozpoczęło się oficjalne otwarcie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach (województwo śląskie). Miasto przygotowało z tej okazji wiele atrakcji, między innymi prezentację zabytkowych i nowoczesnych autobusów.

Zobacz wideo Jakie są największe bolączki transportu publicznego w Polsce?

Gliwice. Miasto oficjalnie otworzyło Centrum Przesiadkowe za 200 milionów złotych

Budowa Centrum Przesiadkowego trwała 27 miesięcy i kosztowała ok. 200 milionów złotych, z czego 129,5 miliona Gliwice pozyskały z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jak czytamy na stronie miasta, jak na razie głównym zadaniem centrum jest "ułatwienie przesiadek z autobusów miejskich i metropolitalnych na pociągi regionalne, pociągi PKP IC oraz kolejowych przewoźników międzynarodowych i vice versa".

Dworzec znajduje się zaledwie 150 metrów od centrum. "Wcześniej pasażerowie udawali się na pociąg najczęściej z oddalonego o pół kilometra placu Piastów (w linii prostej - 200 m) lub znajdującego 650 metrów od dworca kolejowego przystanku Gliwice Dworcowa" - podkreśla miasto.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Centrum Przesiadkowe w Gliwicach otwiera drogę na świat?

Na terenie Centrum Przesiadkowego znajduje się 12 stanowisk Zarządu Transportu Miejskiego, z którego kursuje ponad 40 linii autobusowych. Przesiadkę ułatwić ma podziemny tunel i winda - dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na parter budynku został przeniesiony także Punkt Obsługi Pasażera ZTM, który wcześniej znajdował się na placu Piastów. 

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, prezydent Gliwic Adam Neumann podkreślał w sobotę, że Centrum Przesiadkowe to jedna z najważniejszych inwestycji zrealizowanych w mieście w ostatnich latach. Jego zdaniem dzięki połączeniu dworca kolejowego z autobusowym otwiera ono drogę na cały świat. 

Więcej o: