Mariusz Walter nie żyje. Zaczynał w TVP, produkował chipsy i futra. "Miały jeden feler" [SYLWETKA]

Mariusz Walter zmarł w wieku 85 lat. Był współtwórcą stacji TVN oraz współzałożycielem i współwłaścicielem grupy ITI, jednak swoją przygodę z telewizją zaczynał od pracy w TVP. Zanim stworzył konkurencję dla Telewizji Państwowej, produkował m.in. futra. - Były bardzo porządne, ale miały jeden feler - odpruwały im się rękawy - wspominał Walter w wywiadzie dla Forbesa.

Monika Olejnik na antenie TVN24 przekazała we wtorek wieczorem informację o śmierci Mariusza Waltera. Miał 85 lat. Walter był jedną z najważniejszych postaci w świecie mediów ostatnich kilkudziesięciu lat.

Mariusz Walter nie żyje. Kim był jeden z twórców TVN?

Mariusz Walter urodził się 4 stycznia 1937 roku we Lwowie. Studiował na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Tam też rozpoczął pracę w radiowęźle. W latach 1963-1982 był dziennikarzem Telewizji Polskiej. Z pracą w TVP pożegnał się w czasie stanu wojennego. W międzyczasie wykładał też na Uniwersytecie Śląskim.

Zanim Walter założył stację TVN, miał różne zajęcia. "Realizował, reżyserował i pisał scenariusze filmów dokumentalnych i programów. Jego sukcesem był uwielbiany przez widzów 'Turniej miast', a także legendarne 'Studio 2' - wielogodzinne pasmo dokumentów, telewizji na żywo, a nawet koncertów, jak tego niezapomnianego - zespołu ABBA w 1976 roku" - podaje TVN24.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W latach 80. razem z Janem Wejchertem stworzyli firmę zajmującą się produkcją chipsów. - Inny nasz biznes to sztuczne futra. Były bardzo porządne, ale miały jeden feler - odpruwały im się rękawy - wspominał w wywiadzie dla Forbesa.

Mariusz Walter był w PZPR. Potem zajął się telewizją. Tak powstał TVN

Mariusz Walter zajmował się nie tylko biznesem - w latach 1967-1983 był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Roboczej. - Miałem świadomość, że jeśli w tamtych czasach chcę coś zrobić w telewizji, ja nuworysz, technik budowlany, magister inżynier budownictwa. Z dość kiepskim pochodzeniem. Jeśli chcę robić to, o czym marzyłem, to muszę się uzbroić na Placu Powstańców. Uzbroić to znaczy mieć swój zespół, swój pokój, po prostu być w środku - wspominał Walter w 2021 r. w wywiadzie dla "Newsweeka".

Ostatecznie Walter zajął się telewizją. Początkowo nie udawało mu się zdobyć wymaganej koncesji, ale nie poddawał się. W końcu odkupił od znajomego lokalną telewizję Wisła. "Od tamtego momentu zaczęło się tworzenie nowej stacji telewizyjnej, mającej być konkurencją dla TVP" - pisze TVN24.

Oficjalnie TVN wystartował w 1997 roku. 13 października o godz. 19:30 Polacy po raz pierwszy mogli obejrzeć "Fakty" na antenie nowej telewizji. Mariusz Walter był prezesem TVN do 2001 roku, po czym zastąpił go syn - Piotr. Natomiast w zarządzie ITI zasiadał do 2012 roku.

Mariusz Walter został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w 2001 roku. Rok później otrzymał statuetkę "Gwiazda Telewizji Polskiej" wręczoną z okazji 50-lecia TVP "za nowatorskie programy telewizyjne, stworzenie nowej jakości w rozrywce i publicystyce telewizyjnej".

Zobacz wideo TVN24 świętowało dwudzieste urodziny
Więcej o: