"Pierwsze Mieszkanie". Minister ogłasza nowy program rządu. Tańszy kredyt dla osób do 45. roku życia

- Dzięki temu Programowi zdolność kredytowa Polaków rośnie o około 20 proc. - powiedział Waldemar Buda, minister Rozwoju i Technologii ogłaszając start projektu "Pierwsze Mieszkanie". Ma on ułatwić zdobycie nieruchomości osobom do 45. roku życia.

Waldemar Buda, szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii ogłosił uruchomienie nowego programu, który może zmienić sytuację na rynku nieruchomości. "Pierwsze Mieszkanie" skierowany jest do osób, które nie ukończyły 45 roku życia.

Zobacz wideo Ekspert: Gazu nie ma na całym świecie. ceny będą wysokie przez lata

Nowy program mieszkaniowy rządu. Minister Buda przedstawia warunki

Jak podkreślił przedstawiciel rządu podczas konferencji prasowej zorganizowanej w piątek, ważną cechą projektu jest niski koszt kredytu

-  Maksymalna kwota kredytu to 500 tys. zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego, a 600 tys. zł przy co najmniej dwóch osobach - wkład własny nie jest wymagany

- tłumaczył minister Buda

- Dopłata do kredytu będzie trwała 10 lat. W programie nie ma limitu powierzchni mieszkania

- dodał. 

Waldemar Buda przedstawił też inne warunki programu. - Oprocentowanie kredytu [wyniesie - red.] 2 proc., będzie stałe, zmienna będzie wysokość raty. Przez ostatnie 10 lat spłaty kredytu będzie stała wysokość raty. Dzięki temu Programowi zdolność kredytowa Polaków rośnie o około 20 proc. 

Minister wyjaśnił także, że program Pierwsze Mieszkanie jest przeznaczony dla osób, "które zakupią swoje pierwsze mieszkanie lub dla rodziców dziecka powyżej 13. roku życia".  - Proponujemy system, który odpowie na potrzeby mieszkaniowe w krótszej i dłuższej perspektywie - mówił.  

Waldemar Buda: Mieszkanie to prawo i Towar

Waldemar Buda ocenił, że przez lata był widoczny brak wsparcia przy zakupie mieszkania. Nie wiadomo, czy w ten sposób skrytykował jeden z najważniejszych programów rządu związany z rynkiem nieruchomości jakim jest Mieszkanie Plus. 

- Mieszkanie to prawo, nie towar. W Polsce mamy takie poczucie, że stabilność i bezpieczeństwo daje posiadanie mieszkania - stwierdził. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: