Nowy Rok 2023. Czy za 1 stycznia przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy?

W 2023 roku 1 stycznia wypada w niedzielę. Czy dla pracowników oznacza to dodatkowy dzień wolny? Na to pytanie odpowiadają przepisy Kodeksu Pracy. Dowiedz się, czy przysługuje ci dodatkowe wolne.

Od 8 października 2012 roku, zgodnie z Kodeksem Pracy, "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". Dla pracowników oznacza to, że każde święto wypadające w sobotę może zostać odebrane jako dodatkowy dzień wolny. Co w przypadku 1 stycznia 2023?

Zobacz wideo Aplikacje mobilne na nowy rok

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Nowy Rok 2023. Czy pracownikom przysługuje dodatkowe wolne?

W związku z tym, że 1 stycznia 2023 roku, czyli nadchodzący Nowy Rok, wypada w niedzielę, nie będzie można skorzystać z dodatkowego wolnego przysługujące za święto wypadające w weekend. Wszystko za sprawą wyżej wspomnianego artykułu 130 par. 2 Kodeksu Pracy.

Osoby zatrudnione będą musiały udać się do pracy już w poniedziałek 2 stycznia. Aby móc cieszyć się nieco dłuższym wolnym, można wykorzystać przysługujący pracownikom urlop.

Dni wolne w nadchodzącym 2023

Za 1 stycznia nie przysługuje dodatkowy dzień wolny, ponieważ w nadchodzącym roku wypada w niedzielę. Mimo to nadal pozostaje on wolny od pracy. Dodatkowo przyszły rok składa się aż ze 115 dni, które dla pracowników zapowiadają się wolne. W tę liczbę wliczone są wszystkie weekendy i święta. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zaplanować urlop w nadchodzącym roku, przygotowaliśmy dla ciebie krótki poradnik. Możesz z niego skorzystać TUTAJ.

Więcej o: