Czy 27 grudnia jest dniem wolnym od pracy? Obchodzimy wtedy nowe święto

27 grudnia po raz drugi obchodzić będziemy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, w 104. rocznicę jego wybuchu. Czy oznacza to, że w tym dniu albo za ten dzień przysługuje nam wolne od pracy?

Decyzją Sejmu, z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, 27 grudnia został ustanowiony świętem państwowym. Czy ten dzień jest wolnym od pracy i szkoły?

Zobacz wideo Wspólne święta. Zaporoska kutia na uzwarze - Запорізька кутя на узварі

Czy 27 grudnia jest dniem wolnym od pracy lub szkoły?

23 listopada 2021 roku Andrzej Duda podpisał jednomyślnie przyjętą przez Sejm i Senat ustawę o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Jak wspominał resort kultury i dziedzictwa narodowego, apel do prezydenta o ustanowienie rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego świętem państwowym został zainicjowany m.in. przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Poznaniu oraz poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Łącznie podpisało się pod nim osiem tysięcy osób.

We wrześniu ubiegłego roku apel trafił do prezydenta, który wystąpił z inicjatywą ustawodawczą w tej sprawie. Niedługo później, 1 października, ustawę przyjął Sejm głosami wszystkich obecnych na sali posłów, 28 października ustawa została jednogłośnie przyjęta przez Senat RP.  

27 grudnia nie jest dniem wolnym od pracy ani od szkoły. Jak przyznał prezydent, "trudno byłoby" forsować to w Sejmie.

Więcej aktualnych informacji z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak pomóc dziecku? Jak ulżyć dziecku, które płacze i nerwowo się wierci? Powodów możesz szukać na skórze

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - co to za święto?

Andrzej Duda podkreślał w ubiegłym roku, że choć w Wielkopolsce pamiętano o powstaniu, to przez dziesiątki lat było ono niedoceniane w przestrzeni ogólnopolskiej. - Powstanie było wielkim sukcesem, to trzeba ze wszystkich sił podkreślić - mówił prezydent, zaznaczając, że ustanowienie tego święta jest "aktem sprawiedliwości wobec niesłychanie ważnego czynu zbrojnego". 

- 11 listopada jest dniem, który uważamy za dzień odzyskania niepodległości, ale tak naprawdę prawdziwa Polska ukształtowała się w swoich zasadniczych zrębach wówczas, kiedy to miasto Poznań, kiedy pobliskie Gniezno stały się częścią odradzającej się Rzeczypospolitej. Dlatego właśnie Powstanie Wielkopolskie ma tak ogromne znaczenie dla odzyskania przez Polskę niepodległości - tłumaczył prezydent w ubiegłym roku.

Obchody 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 rozpoczną się w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości w Poznaniu już 26 grudnia od inscenizacji przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. 27 grudnia wstęp do placówki będzie bezpłatny. Pełną rozpiskę wydarzeń znaleźć można na stronie miasta.

To pierwsze święta ukraińskich uchodźców w Polsce Brzmienie ciszy. Ukraińcy o melodii tegorocznych świąt

Więcej o: