Polska wciąż pomaga Ukraińcom, chociaż wsparcia coraz mniej. 1000 punktów nadal działa [MAPA]

Spośród 1375 placówek, które pierwotnie prowadziły działalność pomocą dla przybyszy z Ukrainy, do końca listopada aktywnych pozostało 1009 punktów - wynika z raportu portalu Mapuj Pomoc. Na jaką pomoc mogą liczyć osoby, które uciekają przed wojną w Ukrainie?

Mapuj Pomoc, portal, który analizuje, gdzie w Polsce uchodźcy z Ukrainy mogą otrzymać wsparcie, opublikował najnowszy raport. "Mapa Pomocy w Polsce - Trendy i Zmiany" to efekt badań, które przeprowadzono od sierpnia do listopada 2022 roku. Zweryfikowano działalność 1104 placówek z całej Polski, dzięki czemu wiadomo, które wciąż niosą pomoc, a które zakończyły lub zmieniły swoją działalność. 

Autorzy dokumentu podkreślają, że sytuacja na mapie pomocy adresowanej do osób z Ukrainy jest dynamiczna i zmienna. Spośród 1375 placówek, które pierwotnie prowadziły działalność, do końca listopada aktywnych pozostało 1009 punktów. Z danych widać też, że placówki pomagające potrzebującym nie są rozłożone równomiernie na terytorium kraju. W woj. mazowieckim aktywnych punktów jest 260, w małopolskim 119, a w lubuskim zaledwie 17. W woj. podlaskim funkcjonuje z kolei 27 punktów pomocy, a w woj. zachodniopomorskim 34. 

embed

Placówki często znikają też z mapy Polski. W ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy zamknięto ich 37 w województwie śląskim, 30 w łódzkim i 27 w opolskim. Liczby te są podobne do tych w województwie mazowieckim. 

Jakie zmiany zaszły na mapie pomocy? W sierpniu w Polsce działało 1053 placówek (o 756 więcej niż w kwietniu 2022 roku). Najwięcej aktywnych inicjatyw pomocowych odnotowano wówczas w województwach mazowieckim, małopolskim oraz podkarpackim. Do 30 listopada liczba placówek spadła do 1009. W ciągu czterech miesięcy swoją aktywność pomocową zakończyło 291 placówek — czytamy w raporcie przesłanym do reakcji next.gazeta.pl. Liczbę zmniejszających się punktów obrazuje poniższy wykres. 

embed

Jak podkreślają autorzy raportu, najwięcej aktywnych inicjatyw pomocowych wykazano w województwach: mazowieckim (260), małopolskim (119) oraz podkarpackim (68).  Najwięcej punktów, które zakończyły swoje działania wykazano z kolei w województwach: śląskim (33), mazowieckim (31) i łódzkim (20).

W ciągu ostatnich 4 miesięcy (1 sierpnia - 30 listopada 2022 r.) największy wzrost punktów pomocy dotyczył świetlic środowiskowych (wzrost o 63 proc.), punktów interwencyjnych i przyjmowania zgłoszeń (57 proc.), punktów recepcyjnych (48 proc.).

embed

Najwięcej punktów ujętych na mapie - 24 proc. - wykonuje działania integracyjno-edukacyjne. 19 proc. punktów zajmuje się pomocą materialną lub finansową. 16 proc. świadczy opiekę zdrowotną i zapewnia pomoc psychologiczną. 12 proc. punktów udziela informacji. 

Spośród punktów niosących pomoc przybyszom zza wschodniej granicy 7 proc. świadczyło pomoc administracyjno-prawną, 6 proc. prowadziło noclegownie, 5 proc. zajmowało się transportem i logistyką. Tyle samo punktów zajmowało się pomocą rzeczową, prowadzeniem świetlicy czy przyjmowaniem zgłoszeń dotyczących nadużyć. 

Mapuj Pomoc to wyszukiwarka stworzona przez Fundację CultureLab. Portal, który powstał tuż po 24 lutego 2022, jest obecnie największą, ogólnopolską bazą organizacji i instytucji, które działają na rzecz uchodźców w Polsce. Potrzebujący mogą znaleźć w nim ponad 1000 różnorodnych inicjatyw wsparcia (zarówno materialnego, jak i usługowego) na terenie całego kraju.

Więcej o: