Zmiany w Kodeksie pracy, nadchodzi dyrektywa work-life balance. Skorzystają m.in. rodzice

To będą duże zmiany, szczególnie w przypadku pracujących rodziców. Dłuższy urlop ojcowski, pięciodniowy "urlop opiekuńczy", przerywany czas pracy oraz możliwość zwolnienia się z pracy w nagłym przypadku.

Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, w 2023 roku czekają nas spore zmiany w polskim prawie. Czego te zmiany będą dotyczyły? Naszych urlopów.

Urlop ojcowski od 2023 roku będzie dłuższy

W roku 2023 czekają nas spore zmiany związane z łączeniem obowiązków rodzicielskich i zawodowych. Urlop ojcowski będzie dłuższy, wprowadzony zostanie "urlop opiekuńczy" w wymiarze pięciu dni roboczych, a rodzicom, posiadającym dzieci do ósmego roku życia, nie będzie można zlecać pracy w nocy, po godzinach czy w nadgodzinach.

Ważne są elastyczne formy czasu pracy, praca zdalna, którą na stałe wprowadzamy do Kodeksu pracy. Kolejne zmiany to wdrażanie dyrektywy łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym, dziewięciotygodniowy urlop ojcowski

- pisze na Twitterze Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przypomina, że zmiany, które wejdą w życie od 2023 roku, są związane z unijną dyrektywą "work-life balance". 

To będą kolejne zmiany, których proces wdrażania ruszy na początku przyszłego roku 

- powiedziała w rozmowie z dziennikarzami TVP Info ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Unijna dyrektywa work-life balance. Czego dotyczy?

Zmiany, które mają wejść w związku z dyrektywą "work-life balance" dotyczą przede wszystkim rodziców. Duży nacisk kładą na uprawnienia ojców, którzy dotychczas zdecydowanie rzadziej decydowali się na urlop spowodowany narodzinami czy też wychowywaniem dziecka. Nowe przepisy mają za zadanie pomóc rodzicom zachować równowagę pomiędzy życiem zawodowym a rodzinnym.

Zobacz wideo "Macierzyństwo to wieczny wyrzut sumienia". Agnieszka Sienkiewicz o godzeniu pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci

Dyrektywę 2019/1158 tzw. work-life balance przyjął Parlament i Rada Unii Europejskiej w drugiej połowie czerwca 2019 roku. W Polsce powinna zostać wdrożona do 2 sierpnia 2022 roku. Jednak wszystko wskazuje na to, że jej implementacja nastąpi wraz z początkiem 2023 r. 

Najważniejszą zmianą wynikającą z dyrektywy "work-life balance" będzie wydłużenie urlopu rodzicielskiego z 32 do 41 tygodni w przypadku pojawienia się na świecie jednego dziecka. Co jeszcze? Dyrektywa wprowadza "urlop opiekuńczy" w wymiarze pięciu dni roboczych. Dodatkowe wolne będzie można wykorzystać na opiekę nad krewnymi, niekoniecznie dziećmi.

Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę będą mogli skorzystać ze zwolnienia z pracy w nagłych przypadkach lub z powodu innego zdarzenia losowego. Będą to dwa dni lub 16 godzin w ciągu roku. Oprócz tego, po wcześniejszym uzgodnieniu z pracodawcą rodzice będą mogli liczyć na przywilej, jakim będzie przerywany czas pracy. Natomiast rodzicom i opiekunom małych dzieci (do ósmego roku życia), nie będzie można zlecać pracy w nocy, po godzinach czy w nadgodzinach.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Więcej o: