Przelewy w święta. System Elixir będzie miał przerwę. Przelew zaplanuj przed Wigilią

System Elixir 26 grudnia będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu, a 30 grudnia będzie pracował w innym zakresie czasowym. To oznacza, że terminowe płatności warto zlecić wcześniej. Można również skorzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir.

Elixir to obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR) elektroniczny system rozliczeń międzybankowych. Za jego pomocą realizowana jest większość transakcji zlecanych przez klientów banków w Polsce.

Przelewy w święta. Elixir będzie miał przerwę

Rozliczenie i rozrachunek zleconych w systemie transakcji (przelewów i poleceń zapłaty) odbywa się podczas trzech sesji rozliczeniowych - od poniedziałku do piątku, o godzinie 9:30, 13:30 i 16:00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Należy pamiętać, że przelewy, które zlecimy w piątek 23 grudnia po godzinie 16:00, trafią na konta odbiorców dopiero we wtorek 27 grudnia. Natomiast 30 grudnia odbędą się tylko dwie sesje rozliczeniowe - o godzinie 9:30 i 13:30. Dlatego przelewy, które zlecimy po godzinie 13:30, trafią na konta odbiorców w poniedziałek, 2 stycznia 2023 roku.

Nie zdążyłeś zrealizować przelewu? Skorzystaj z Express Elixir

System Euro Elixir, w którym rozliczane są krajowe i transgraniczne przelewy w euro, 30 grudnia będzie funkcjonował zgodnie ze zwykłym harmonogramem. Podobnie jak w każdym dniu roboczym, Krajowa Izba Rozliczeniowa przeprowadzi tego dnia 6 sesji rozliczeniowych.

W sytuacji, gdy przeoczymy datę płatności lub nie zdążymy wykonać terminowego przelewu, można skorzystać z systemu płatności natychmiastowych Express Elixir, który działa w trybie ciągłym - 24/7/365, czyli również w weekendy i święta. To, czy nasz bank udostępnia tę usługę i w jakim zakresie, można sprawdzić na stronie Express Elixir.

Zobacz wideo Wiedźmin ma już 15 lat. Jak udało się sprawić, by kolejne pokolenia ciągle żyły tą grą?
Więcej o: