Luksus nie tylko za kółkiem. Komfort i zaawansowana technologia pomagają ludziom sukcesu odnieść jeszcze większy sukces

Czy dbanie o nasz luksus to tylko spełnianie zachcianek? Nic bardziej mylnego. Komfort w gabinecie podnosi efektywność, zwiększa kreatywność, ułatwia podejmowanie decyzji. Jeśli tak wiele uwagi poświęcamy na to, by np. wybrać wysokiej klasy samochód, który zapewni nam wygodę, dlaczego nie zadbać o to we własnym biurze? Skoro fotele nowoczesnych SUV-ów potrafią dziś nawet masować plecy kierowcy, warto zastanowić się, czy fotel przy biurku nie powinien umieć tego samego.

Potwierdzeniem naszego statusu materialnego i odniesionego sukcesu zawodowego może być wiele rzeczy. Luksusowy samochód pełen nowoczesnej technologii, to jeden z „przejawów" tego, że osiągnęliśmy w życiu wiele. Warto jednak zwracać uwagę na inne aspekty.

W naszej firmie, biurze, w którym pracujemy, również warto postawić na rozwiązania z górnej półki. Powodów jest wiele. Nie tylko wysokiej klasy samochód może utrzymywać nas w poczuciu komfortu. Bo jeśli dbamy, by to godziny spędzone za kółkiem pozwalały cieszyć się nam pełnią życia, dlaczego nie zadbać o to, by luksus i nowoczesna technologia zawitały również do naszego biura.

Warto pamiętać, że wysokiej klasy rozwiązania – czy to dotyczące motoryzacji, sfery domowej czy biurowej, mają swoją podstawową zaletę. Zwiększają naszą produktywność. Pozwalają też lepiej kontrolować to, co dzieje się w pracy. Wygodniej znaczy lepiej.

Zadbaj o własną wygodę

O osobisty komfort warto zadbać, dlatego warto zwrócić uwagę, by rozwiązania, które wybierzemy dla naszego gabinetu były zaawansowane i z górnej półki. Dlaczego we własnym fotelu ma nam być mniej wygodniej niż np. za kierownicą luksusowego SUV-a? Te najbardziej zaawansowane modele dbają o naszą wygodę w naprawdę wyjątkowy sposób. Markowi producenci nie ograniczają się już tylko do delikatnej skóry i precyzyjnych wykończeniach. Fotel w wysokiej klasy samochodzie potrafi więcej, niż tylko nas ogrzać, te najlepszej klasy mają funkcję masażu.

Dlaczego więc takiej klasy rozwiązań nie zastosować w przestrzeni, w której spędzamy więcej czasu? Wybór solidnego fotela, ergonomicznego biurka, wysokiej klasy monitora, luksusowych mebli, które nadadzą wnętrzu charakteru, warto traktować jako wkład w rozwój firmy.

Zaprojektuj przestrzeń po mistrzowsku

Inspiracji, by biuro było jednocześnie luksusowe, zaawansowane technologicznie i podnoszące produktywność, jest wiele. Jednym z pomysłów jest połączenie idei hot-deskingu z zaawansowaną technologią. Pomysł, by pracownicy w firmie nie mieli przydzielonych biurek, przy których pracują od 8 do 16, z założenia ma podnieść wydajność. Dzięki takiemu rozwiązaniu przestrzeń na miejsce mniej lub bardziej formalnych spotkań znacznie się zwiększa. Pojawia się też możliwość umieszczenia w firmie strefy wypoczynkowej. To sprzyja współpracy, kreatywności, skraca też czas „za biurkiem" do minimum.

Tę koncepcję można rozwinąć jeszcze bardziej. W jednym z londyńskich biurowców ideę uwolnienia przestrzeni postanowiono powiązać z technologią. Pracownicy korzystający z budynku mają do dyspozycji specjalną aplikację. Już od momentu wjazdu na teren biurowca asystuje im ona przy wypełnianiu obowiązków. Od znalezienia wolnego miejsca parkingowego, do wyszukania wolnego biurka czy pokoju.

Budynek wykorzystuje ok. 30 tys. czujników, które analizują dane dotyczące ruchu, natężenia światła, temperatury, wilgotności. Te dane wykorzystywane są przez sieć neuronową do automatycznego zarządzania temperaturą, oświetleniem, natężeniem klimatyzacji. W praktyce oznacza to, że jeśli pracownik znajdzie się w wybranej przez siebie przestrzeni warunki są automatycznie dostosowane do jego potrzeb. Nie brakuje też bardzo kreatywnych rozwiązań – zdarzają się biurka, których integralną częścią jest… rower. Pracownik zamiast myśleć nad projektem w pozycji siedzącej może trochę się poruszać. Często generowana w ten sposób energia jest odzyskiwana, co pomaga zmniejszyć ślad węglowy.

Strefa komfortu

Poziom luksusu, zaawansowania technologicznego, kreatywności w strefie komfortu może być prawdziwą wizytówką firmy. O tego typu rozwiązaniach, wprowadzanych m.in. przez światowe korporacje, krążą legendy. Wszystko ma jednak swoje uzasadnienie.

W firmie warto wydzielić przestrzeń, która będzie służyła naszemu relaksowi. Niektórzy posuwają się do wydzielenia osobnego pokoju medytacji lub nawet snu, w którym spędzają czas między spotkaniami. W osobnym pokoju można zorganizować strefę rozrywki. Tak naprawdę w tego typu przestrzeni chodzi o kreatywność i podkreślenie charakteru firmy. Jedne urządzają wspólną przestrzeń z wykorzystaniem ekologicznych, nietoksycznych mebli, inni dbają o unikalną dekorację, zapewnienie prywatności, dostęp do najnowszych gier.

Bywa, że strefa komfortu wychodzi poza biuro. Pomaga w tym zieleń – jedni „instalują" ją na dachu (często wraz z kilkoma ulami), inni wybierają biura z których można wyjść bezpośrednio na „firmą łąkę", do sadu, a nawet na plażę. Właściciele firm decydują się często na odejście od tradycyjnego biura, by móc nad przestrzenią, w której spędzają często większość dnia, lepiej zapanować.

W ten sam trend wpisują się inne strefy, które często są wydzielane w firmach. Dobrze zaopatrzona stołówka czy nawet zatrudniony w firmie szef kuchni to kolejny element dbania o poczucie komfortu i luksusu.

Luksusowa przestrzeń nawet w garażu

Sposobów na luksus w pracy, biurze, firmie jest więcej. Luksus zawitał już nawet do garaży. Samochody pracowników często parkują roboty, które potrafią sprawniej niż człowiek wykonać manewry w ciasnej przestrzeni. Wokół firm coraz częściej pojawiają się też stacje ładowania samochodów elektrycznych i hybryd – często wykorzystują panele fotowoltaiczne, co jest nie tylko proekologiczne, ale obniża też koszty.

Nic dziwnego, że i firmowy garaż jest miejscem, o który dbamy, skoro coraz częściej pojawiają się w nim naprawdę luksusowe, zaawansowane samochody. Bo i one świadczą o tym, że nasza firma odniosła sukces, że nasza pozycja zawodowa jest odpowiednio wysoka. Poza tym, skoro dbamy o luksus i komfort w biurze, warto zadbać, by zarówno krótka jak i długa trasa była dla nas relaksującym odczuciem. Samochód wysokiej klasy na pewno w tym pomoże, warto jednak szukać tych najlepszych.

O luksus w firmie warto dbać. Od tego, czy czujemy się dobrze we własnym gabinecie, podczas lunchu spędzonym na firmowym tarasie, czy za kółkiem luksusowego samochodu, zależy przecież nasza wydajność, kreatywność.