Sesje Elixir - Kiedy dojdzie przelew bankowy?

Wysłałeś ważny przelew i nie wiesz, o której dojdzie, a może czekasz na pensję i zastanawiasz się czy jeszcze dziś do ciebie dotrze? Odpowiedzią na te pytania system rozliczeń międzybankowych ELIXIR - to za jego pośrednictwem banki wymieniają się wzajemnie informacjami o przelewach.

Sesje Elixir. Sprawdź kiedy dojdzie przelew bankowy

W większości banków w dni robocze odbywają się trzy sesje wychodzące - podczas, których bank realizuje zlecone przelewy i trzy sesje przychodzące - podczas, których bank odbiera zlecone do niego przelewy. Oto godziny realizacji sesji wychodzących i przychodzących w poszczególnych bankach:

Sesje bankowe - przelewy wychodzące i przychodzące

Przelewy w nowoczesnym - cyfrowym świecie to chleb powszedni i jedna z podstawowych usług oferowanych przez banki. Wysyłamy ich kilka, a czasem nawet kilkanaście miesięcznie. Dzięki nim szybko i łatwo możemy zapłacić za zakupy w sklepie internetowym czy też uregulować rachunki. Jednak jak sprawdzić ile idzie przelew bankowy i czy na pewno trafi do odbiorcy tego samego dnia? Odpowiedzią są sesje ELIXIR, czyli system odpowiadający za rozlicznie przelewów pomiędzy różnymi bankami.

Elektroniczny system rozliczeń międzybankowych - Elixir działa od 1994 r., zaś za jego opracowanie i obsługę odpowiada Krajowa Izba Rozliczeniowa. System powstał, aby jak najbardziej uprościć i przyspieszyć przelewy. Dzięki ELIXIRowi, banki nie muszą pojedynczo rozliczać każdego polecenia przelewu. Zamiast tego wymieniają się wzajemnie informacjami na temat przelewów w tak zwanych sesjach ELIXIR.

Przelew za przelew

Każdego dnia odbywają się 3 takie sesje - poranna, popołudniowa i wieczorna - podczas, których izba rozliczeniowa podsumowuje przychodzące i wychodzące przelewy, a następnie ustala tzw. pozycje netto, czyli po prostu różnice między pieniędzmi wysyłanymi i odbieranymi przez dany bank. Innymi słowy jeśli klienci banku wysłali więcej pieniędzy niż wpłynęło z innych banków, wtedy tę różnicę należy przekazać do innych banków. Analogicznie, jeśli bank otrzymał więcej pieniędzy niż wysłał, inne banki muszą zwrócić mu tę różnicę. Pieniądze między bankami są z kolei przekazywane za pomocą kont w NBP.

Kiedy dojdzie przelew?

Zatem jeśli zastanawiamy się kiedy dojdzie wysłany przez nas przelew, przede wszystkim musimy sprawdzić, w której z wychodzących sesji z naszego banku załapie się nasz przelew, a następnie sprawdzić, o której bank, do którego wysłaliśmy pieniądze, rozlicza przelewy przychodzące. Dla przykładu wysyłamy przelew z banku X o godzinie 08:10. Czyli rozliczony będzie w porannej sesji ELIXIR, czyli informacje o przelewie do banku odbiorcy trafią o godzinie 11:00. Bank Y, do którego wysłaliśmy przelew odbiera pieniądze np. o godzinie 10, 14 i 16:30, zatem nasz przelew do odbiorcy dotrze po godzinie 14-tej. Jeśli jednak przelew trafi do banku już po ostatniej sesji przychodzącej, zapewne trafi na konto odbiorcy dopiero następnego dnia.

Od poniedziałku do piątku

Należy jednak pamiętać, że sesje ELIXIR odbywają się tylko i wyłącznie w dni robocze i przelew wysłany w piątek wieczorem do adresata dotrze dopiero w poniedziałek rano. Kolejnym wyjątkiem jest ostatni dzień rozliczeniowy roku, w którym odbywają się tylko 2 sesje rozliczeniowe - tylko poranna i popołudniowa, bez wieczornej. Ponad to jeśli wysyłamy pieniądze w obrębie jednego banku, są one rozliczane w czasie rzeczywistym. Dla spóźnialskich, którzy nie wyrobili się przed ostatnią sesją ELIXIR bądź dla osób, które z jakiegoś powodu potrzebują, aby pieniądze znalazły jak najszybciej u adresata możemy skorzystać z przelewów ekspresowych, które na koncie odbiorcy znajdą się w ciągu kilkunastu minut, jednak będziemy musieli za nie zapłacić czasem nawet kilkadziesiąt złotych.