Chorwacja od północy żegna się z kuną i wchodzi do strefy euro

Dla Chorwatów to będzie naprawdę przełomowa noc. Po północy kraj wejdzie do strefy Schengen, a narodową walutę - kunę zastąpi euro.

Wewnętrzną granicę Unii Europejskiej przed czasem pożegnali policjanci chorwaccy i słoweńscy na przejściu granicznym Petiszovci-Mursko Srediszcze. Szefowie miejscowych komisariatów spotkali się na środku mostu na rzece Murze i wyrzucili policyjne czapki w nurt wody.

Dokładnie 30 lat temu w tym samym miejscu wiatr zwiał do rzeki czapkę słoweńskiego funkcjonariusza Bożo Pontraca. Spotkania policjantów z obu krajów stały się tradycją, ale w tym roku odbędzie się ono po raz ostatni.

Zobacz wideo Joanna Mucha: Jesteśmy straszeni euro. To normalny sentyment do własnej waluty

Chorwacja wchodzi do strefy Schengen i żegna się z kuną

Od północy Chorwacja wchodzi do strefy Schengen - znikają kontrole graniczne, szczególnie uciążliwe w sezonie letnim, kiedy długie kolejki turystów musiały czekać na przejściach. Chorwacja jako jedyna kilka tygodni temu uzyskała zgodę wszystkich krajów Unii Europejskiej. Do strefy Schengen nie udało się wejść Rumunii i Bułgarii.

Od dawna wiadomo też, że Chorwacja zmienia swoją walutę. Po spełnieniu wszystkich warunków narodową kunę zastąpi od północy euro. Chorwacką walutą będzie można płacić jeszcze przez dwa tygodnie, potem kuny bezpłatnie będą wymieniane na euro w urzędach pocztowych i w bankach.

Więcej o: