Putin się ugiął. "Nieprzyjazne kraje" będą mogły zapłacić za gaz w obcej walucie

Rosyjskie władze zgodziły się na spłacanie przez "nieprzyjazne kraje" zaległości za dostawy gazu ziemnego w obcej walucie. W marcu prezydent Władimir Putin podpisał dekret, który wymuszał płatność jedynie w rublach.

Zmiana decyzji dotyczącej płatności za gaz została opublikowana w piątek na stronach rosyjskiego rządu. Jak informuje portal rferl.org, umożliwia ona w praktyce spłacanie zaległości za dostawy gazu ziemnego w obcej walucie.

Portal przypomina, że prezydent Rosji Władimir Putin w marcu podpisał dekret zmuszający europejskie kraje do otwierania kont w Gazprombanku i płacenia w rublach za dostawy od Gazpromu. Niektóre kraje, takie jak m.in. Polska i Finlandia, nie zgodziły się wówczas na te warunki. Dostawy były więc wstrzymywane.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Rosyjski rząd podkreśla jednak, że ogłoszona w piątek zmiana nie oznacza automatycznie wznowienia dostaw gazu.

Zobacz wideo Karnowski o Gowinie: Dokonał honorowego wyjścia. To przykład godny pochwały w polityce

Wojna w Ukrainie. "Putin "świętuje" Nowy Rok zabijając ludzi"

Od sobotniego południa Rosjanie po raz kolejny masowo bombardują ukraińskie miasta. We wszystkich regionach kraju ogłoszono alarm lotniczy.

W Kijowie zginęła jedna osoba, a 20 zostało rannych. Rosjanie rakietami atakowali też Mikołajów na południu kraju - tam rannych zostało co najmniej sześć osób. Z kolei w obwodzie chmielnickim rannych jest siedmiu cywilów.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba napisał w mediach społecznościowych, że sobotni rosyjski atak rakietowy był celowo wymierzony w osiedla mieszkaniowe.

"Zbrodniarz wojenny Putin 'świętuje' Nowy Rok zabijając ludzi. Rosję należy wyrzucić z Rady Bezpieczeństwa ONZ, do której trafiła nielegalnie" - czytamy we wpisie szefa ukraińskiej dyplomacji.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: