116 czołgów Abrams dla Polski. Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę. Ogromna kwota

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na dostawę 116 czołgów M1A1 Abrams dla Wojska Polskiego. - Nasza polsko-amerykańska współpraca jest nakreślona w długiej perspektywie - mówił szef MON.

Przedmiotem umowy, zawartej ze stroną amerykańską, jest dostawa 116 czołgów M1A1 Abrams, które zostaną przystosowane do wymagań Sił Zbrojnych RP, wraz ze sprzętem towarzyszącym, obejmującym 12 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES, 8 mostów towarzyszących M1074 JOINT ASSAULT BRIDGE, 6 wozów dowodzenia M577 i 26 warsztatów NG SECM na podwoziu HMMWV, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym. Szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę w środę w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej.

- Wzmacniamy Wojsko Polskie, wzmacniamy pancerną pięść wojska. To mocne wzmocnienie wojska i silny element odstraszania agresora. Już w tym roku pierwsze egzemplarze trafią do Wojska Polskiego - mówił Błaszczak. Dodał, że polscy czołgiści już szkolą się na czołgach Abrams w Polsce.

- Nasza polsko-amerykańska współpraca jest nakreślona w długiej perspektywie. Wyrzutnie Patriot są już w Polsce. Oczekujemy na dostawy systemu HIMARS - podkreślał.

Czołgi Abrams dla Polski. Dostawy przewidziane w latach 2025-2026

Pozyskiwane czołgi M1A1 Abrams wejdą na wyposażenie 18. Dywizji Zmechanizowanej, obok zakontraktowanych w kwietniu 2022 roku 250 najnowocześniejszych czołgów M1A2 SEP v.3 Abrams. Zostały pozyskane za kwotę 4,75 mld dolarów wraz ze sprzętem towarzyszącym, obejmującym 26 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES i 17 mostów towarzyszących M1074 JOINT ASSAULT BRIDGE, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym oraz zapasem amunicji.

Dostawy czołgów M1A2 SEP v.3 zostały przewidziane w latach 2025-2026. W miarę możliwości terminy dostaw pierwszych wozów zostaną przyspieszone. W 2022 r. na podstawie odrębnego porozumienia Armia Stanów Zjednoczonych przemieściła na terytorium Polski 28 czołgów M1A2 SEP v.2 Abrams wraz z instruktorami do szkolenia polskich załóg, w ramach Akademii Abrams, uruchomionej w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kontrakt stanowi pierwszy etap realizacji projektu, który obejmuje również znaczącą liczbę nowoczesnych typów amunicji bojowej, a także amunicji szkoleniowej, zgodnie z zatwierdzonym przez Kongres Stanów Zjednoczonych maksymalnym zakresem zamówienia. Powyższe zamówienia, w tym na amunicję przeciwpancerną podkalibrową, czy wielozadaniową amunicję programowalną, mają być sukcesywnie realizowane.

Całkowita wartość umowy wynosi około 1,4 mld dolarów netto, z czego blisko 200 milionów jest finansowane przez stronę amerykańską w ramach przyznanych Polsce środków pomocowych, natomiast dostawy czołgów i pozostałego sprzętu wojskowego rozpoczną się już w bieżącym roku i zostaną zrealizowane do końca przyszłego.

W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi czołgów, a także mobilne kontenerowe warsztaty naprawy uzbrojenia i urządzenia diagnostyczne. Pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie instruktorów, załóg i personelu technicznego.

Zobacz wideo Ociepa o zakupie Abramsów: Piłka jest po stronie Amerykanów
Więcej o: