-
Miał być rosyjski, wyszło niespecjalnie. Teraz Rosjanie znów próbują ze swoim Superjetem
Po raz pierwszy wzbił się w powietrze poważnie zmodyfikowany rosyjski samolot pasażerski Superjet 100. W swojej pierwszej wersji składał się w większości z elementów pochodzących z państw zachodnich. Teraz, wobec sankcji, Rosjanie próbują się uniezależnić. Choć brakuje kluczowego elementu - silników.
-
Wrażenia jak z gry, ale to prawdziwe zabijanie ludzi. Drony FPV zalewają front
Rok temu były jedną z wielu ciekawych ukraińskich innowacji wojennych. Teraz obie strony zalewają front tysiącami sztuk miesięcznie. Małe, tanie, ale zabójcze drony sterowane przy pomocy wirtualnej rzeczywistości, stały się poważnym zagrożeniem. W ich obsłudze przodują gracze.
-
Panie szanowny, co to się z tymi bankami porobiło? Czyli Credit Suisse na szwajcarskim placu zabaw
Wszystko działa, jak działało. Nikt nie wieszczy katastrof i nie traci zaufania do systemu. Jednak zdziwienie, zniesmaczenie i lekki szok są widoczne wśród mieszkańców Szwajcarii. Nagły koniec Credit Suisse, jednego z symboli szwajcarskiego systemu bankowego, stał się popularnym tematem rozmów.
-
Nie, Polska nie jest 20. potęgą militarną świata. Popularny ranking to droga donikąd
Globalny Ranking Siły Ognia brzmi poważnie i tak też jest powszechnie przedstawiany. Jednak tak naprawdę Global Firepower Index nie jest żadnym poważnym rankingiem siły militarnej państw świata. Polska nie jest 20. potęgą zbrojną. To zabawa, która źle zrozumiana prowadzi na manowce. Dobrze pokazuje to wojna w Ukrainie.
-
116 czołgów Abrams dla Polski. Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę. Ogromna kwota
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na dostawę 116 czołgów M1A1 Abrams dla Wojska Polskiego. - Nasza polsko-amerykańska współpraca jest nakreślona w długiej perspektywie - mówił szef MON.
-
Obrona przeciwlotnicza - jak działa? Ekspert mówi o "dwóch podstawowych zadaniach"
Obrona przeciwlotnicza w Polsce nie jest w stanie przechwycić każdego nadlatującego pocisku. Nawet gdyby była najlepsza na świecie. - Pola rolnikowi system obrony powietrznej nie ochroni - powiedział w TVN24 przeciwlotnik pułkownik rezerwy Robert Stachurski. Dlatego systemy te służą przede wszystkim do ochrony kluczowej infrastruktury.
-
Jeden zły odczyt, jeden wyciek i dwa huragany dalej. Wielka rakieta NASA gotowa do startu
Do trzech razy sztuka? Być może w przypadku misji Artemis I to powiedzenie się sprawdzi. Nowa wielka rakieta NASA jest gotowa do startu z przylądka Canaveral i lotu w kierunku Księżyca. Trzecią próbę startu zaplanowano na środę rano czasu polskiego.
-
Zapora na granicy z Kalinigradem już powstaje - jaki będzie jej koszt? "Mamy zabezpieczone środki"
Polska rozpoczęła budowę zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim, aby - jak podkreśla rząd - zabezpieczyć się na wypadek inspirowanego z Moskwy sztucznego ruchu migracyjnego w kierunku polskiej granicy. Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik przekazał, że na ten cel w budżecie państwa na przyszły rok są "zabezpieczone środki w postaci 354 mln zł".
-
Start odwołany. Wielka rakieta NASA szykowana na lot ku Księżycowi wciąż ma problemy
Pierwszy raz nie wyszło z powodu problemów z silnikiem. W sobotę nie powiodła się druga próba wystrzelenia rakiety SLS. - Misja Artemis I na Księżyc została przełożona - pinformowała NASA na Twitterze. Kolejne podejście prawdopodobnie w poniedziałek.
-
Pierwsza próba się nie udała. Ogromna rakieta wycelowana w Księżyc ma problem z silnikiem
Po przerwie długiej na niemal dokładnie 40 lat Ziemianie znów szykują się do wystrzelenia statku kosmicznego ku Księżycowi. Pierwsza próba się jednak nie udała. Odliczanie zatrzymano 40 minut przed planowanym startem. Nowa wielka rakieta NASA - SLS, ma problem z silnikiem.
-
Kosmiczne radary kontrolowane z biurowca w Warszawie. Może będą częścią gwiezdnych zbrojeń MON
Za oknem widać Dworzec Centralny, ale nawet gdyby przyciągał wzrok, to i tak wszyscy patrzyliby na ścianę z wielkimi monitorami. W tak nieoczywistym miejscu jest centrum sterowania konstelacją kosmicznych radarów o polskim rodowodzie. Sprawdzają się, obserwując wojnę w Ukrainie i być może posłużą polskiemu wojsku.
-
Szef NASA zbeształ ich od "strachajłów", to zażądali więcej. Tak zrodził się teleskop, który rusza zmieniać świat
Teleskop Webba może dokonać rewolucji w naszym patrzeniu na wszechświat. Pomóc zrozumieć skąd wzięło się wszystko i czy jesteśmy sami. Tak ambitna wizja ma jednak cenę. Prace nad teleskopem Webba są porażką jeśli chodzi o trzymanie się terminów i budżetu.
-
Najpierw będzie tabelka i cyfry. Potem ujrzymy rzeczy, których nigdy nie widzieliśmy
Jak właściwie powstały gwiazdy i galaktyki? Czy jesteśmy sami we wszechświecie? Nowy teleskop kosmiczny NASA może pomóc nam odpowiedzieć na te pytania. - Jestem przekonany, że dzięki teleskopowi Webba odkryjemy coś nowego. Coś, czego nawet nie spodziewaliśmy się zobaczyć - mówi Gazeta.pl dr Mariusz Gromadzki.
-
Tankowanie z latającego traktora po przeróbkach. Pomysł na usługę premium dla biednych [ZDJĘCIA]
Latające cysterny służące do tankowania samolotów w locie to według dzisiejszych standardów duże i bardzo drogie maszyny, na które stać tylko największe państwa. Grupa byłych pilotów wojska USA chciałaby to zmienić i prowadzi testy latającej cysterny dla ubogich. Na bazie samolotu rolniczego.
-
Od kilku lat MON coraz mocniej podcina gałąź. Inwestycje w polską przyszłość wysychają
Na przestrzeni ostatnich kilku lat znacznie spadły wydatki budżetowe na badania i rozwój w polskim przemyśle zbrojeniowym. Teraz odcinamy jeszcze kupony od decyzji za poprzedniej władzy, ale z czasem będzie coraz gorzej. MON podcina gałąź pod polskim przemysłem i obiera kurs na uzależnienie się od zagranicy.
-
Wreszcie zaczynamy budować dach. Bez tej umowy cała modernizacja wojska jest niewiele warta
Po dekadzie analiz, badań, deliberacji i sporów udało się podpisać jeden z najważniejszych dokumentów dotyczących modernizacji polskiego wojska. Program obrony przeciwlotniczej Narew przyśpiesza, choć to jeszcze nie finał negocjacji i szampana trzeba dalej chłodzić. W swej finalnej formie może to być najdroższy kontrakt zbrojeniowy niepodległej Polski.
-
Cyberkatastrofa reżimu Łukaszenki. Hakerzy raz po razie wykradają i publikują największe tajemnice
Kompletna baza danych paszportowych, dane wszystkich policjantów i informacje o ich przebiegu służby czy ogromny zasób podsłuchanych i nagranych rozmów. To wszystko i wiele więcej mieli w ciągu ostatniego miesiąca wykraść hakerzy wrodzy reżimowi Aleksandra Łukaszenki. Skala cyfrowej katastrofy białoruskich władz robi wrażenie.
-
Abramsy kupione przez PiS będą miały w sobie polską technikę. Więcej zarobią jednak Amerykanie
250 amerykańskich czołgów M1 Abrams, które ma zamiar kupić PiS, przypłynie do nas gotowych z USA. W kraju je najwyżej pomalujemy. Jednak jak się dowiedziała Gazeta.pl, nowoczesne amerykańskie czołgi mają zaszyte w sobie coś polskiego. Niestety w amerykańskim opakowaniu.
-
Tak, jest najstarsza, ale to drobiazg. Wally Funk zasługiwała na ten lot jak mało kto
Była świetna. Wiele testów przechodziła lepiej niż mężczyźni. Miała ogromne doświadczenie jako pilot-instuktor. Odmówiono jej jednak prawa do zostania astronautką, bo mogli być tylko astronauci. Potem zabrakło wykształcenia a finalnie była za stara. Teraz wreszcie poleciała.
-
To tylko przygrywka. Bezos ma większe plany i wydaje na nie miliardy, ale szczegóły trzyma w tajemnicy
Pojazd New Shepard, którym dzisiaj Jeff Bezos i jego towarzysze na chwilę udają się w kosmos, to tylko rozgrzewka. Opracowanie i sprawdzenie technologii koniecznych do znacznie bardziej ambitnych lotów. Firma Bezosa pracuje nad znaczne większą rakietą i lądownikiem księżycowym, ale robi to powoli i w tajemnicy.