- Chcę z wielką satysfakcją podkreślić, że na ten dzień nie czekaliśmy długo - powiedział prezydent Andrzej Duda. - Nikomu nie trzeba mówić ani tłumaczyć, jak istotne jest tempo dostaw zwłaszcza w obecnej sytuacji, kiedy stoimy w obliczu wojny toczącej się w Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji - dodał.
- Tylko bohaterstwo żołnierza wyposażonego w nowoczesne skuteczne uzbrojenie jest w stanie zatrzymać rosyjskie ambicje imperialne i brutalność - podkreślił prezydent Polski. - Aby zatrzymać wroga, posiadanie tego wyposażenia przez armię jest koniecznie. Dzisiaj to supernowoczesne uzbrojenie dla polskiej armii staje się faktem - dodał. Andrzej Duda mówił, że dostawy uzbrojenia z Korei Południowej "to jest realna przyszłość i realne wzmacnianie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej".
- Poza zasileniem naszych Sił Zbrojnych armatohaubicami, jest w tym wymiar symboliczny początku naszej współpracy, która, miejmy nadzieję, będzie owocna zarówno dla Polski, jak i Korei Poludniowej - podkreślił Duda.
Na uroczystości obecny był również minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. - Chcemy pokoju, dlatego szykujemy się do wojny. Rozwijamy i wzmacniamy wojsko polskie poprzez wyposażanie w nowoczesną broń - podkreślił.
Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
- Wielu mówiło, że to są tylko plany, które może zostaną, a może nie zostaną zrealizowane. Udowodniliśmy, że konsekwentnie rozwijamy i wzmacniamy wojsko polskie. Wszystkim niedowiarkom chciałem powiedzieć, że chcieć to znaczy moc - podkreślił Błaszczak.
- Wszyscy wiemy, że w dzisiejszych czasach, kiedy toczy się wojna za naszą wschodnią granicą, kiedy Rosja próbuje odbudować swoje imperium, to właśnie silne, dobrze wyposażone wojsko stanowi najlepszy argument odstraszający agresora - mówił szef MON.
10 czołgów K2 trafi do 20. Brygady Zmechanizowanej w Morągu, która wchodzi w skład 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Z kolei 24 armatohaubice K9 zostaną przetransportowane do 11. Mazurskiego Pułku Artylerii do Węgorzewa, który także przynależy do pomorskiej dywizji.
Umowy z południowokoreańskimi partnerami na czołgi K2 Black Panter oraz haubice typu K9A1 Thunder zawarto w lipcu 2022 roku. Umowa z formą Hyundai Rotem przewiduje zakup łącznie 1000 czołgów K2 i spolonizowanej wersji K2PL wraz z wozami towarzyszącymi, czyli wozami zabezpieczenia technicznego, wsparcia inżynieryjnego oraz mostami towarzyszącymi, a także z pakietem szkoleniowo-logistycznym.
Z kolei umowa ramowa zawarta w lipcu z Hanwha Defense przewiduje dostawę 672 haubic K9A1 oraz ich spolonizowanej wersji K9PL również z wozami towarzyszącymi i wsparciem logistycznym.
Do obu lipcowych umów kierownictwo resortu obrony pod koniec sierpnia zawarło umowy wykonawcze, które opisują dostawy pierwszych partii uzbrojenia. Chodzi o 180 czołgów K2 w latach 2022-25 oraz 212 haubic samobieżnych K9A1 w latach 2022-26.