Właściciele psów oaz kotów mogą skorzystać z dofinansowania zabiegów kastracji, sterylizacji oraz czipowania zwierząt. Ma to zminimalizować bezdomność wśród psów i kotów. Mieszkańcy mogą otrzymać nawet stuprocentowe pokrycie kosztów zabiegu. Co należy zrobić, aby otrzymać dofinansowanie?
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Dzięki przeprowadzeniu kastracji czy sterylizacji psów oraz kotów minimalizujemy ryzyko występowania chorób, a także niechcianej ciąży pupila. Minimalizujemy też liczbę zwierząt, które mogą zostać bezdomne i spędzą większość życia w schroniskach. Przydatne jest również czipowanie zwierzęcia, ponieważ pozwala zidentyfikować dane zwierzę i jego właściciela.
Kastracja zwierzęcia polega na usunięciu macicy oraz jajowodów u samic, oraz jąder u samców. Zabieg ten zatrzymuje jednocześnie produkcję hormonów płciowych. Sterylizacja jest mniej inwazyjna - polega na przecięciu lub podwiązaniu jajowodów w przypadku samic oraz nasieniowodów u samców. Jest to zabieg odwracalny, jednak nie zmniejsza ryzyka chorób układu płciowego u zwierzęcia tak bardzo, jak kastracja.
W związku z tym, że zabiegi sterylizacji nie są tanie, samorządy decydują się pokryć część lub całą sumę. Najczęściej koszt tego typu zabiegów wynosi od 100 do nawet 600 zł. Dokładna suma zależy od kilku czynników - wieku, wagi, stanu zdrowia, ale też miejsca, w którym przeprowadzamy zabieg - w dużych miastach będzie on niestety droższy. Właściciel czworonoga nie otrzyma jednak pieniędzy do ręki, a po przeprowadzonym zabiegu jest zobowiązany do zaczipowania swojego pupila - co najczęściej również jest wykonywane na koszt samorządu.
Urzędy, które finansują zabiegi, same ustalają warunki dofinansowania. Przede wszystkim zwierzę nie może mieć przeciwwskazań zdrowotnych do przeprowadzenia znieczulenia ogólnego, musi też być w wieku powyżej sześciu miesięcy. Właściciel, który chce otrzymać dofinansowanie, powinien przedstawić dokument potwierdzający jego miejsce zamieszkania, a także odprowadzanie podatków w danym mieście czy gminie. Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, wszystkie koszty powinny zostać pokryte przez daną jednostkę samorządową. W 2023 roku akcja trwa do końca listopada.