Te dwie rzeczy musisz mieć w swoim samochodzie. Brak jednej z nich może kosztować nawet 3 tys. złotych

Kierowcy muszą pamiętać o obowiązkowym wyposażeniu samochodu. Zanim wybierzemy się w podróż, powinniśmy zadbać o dwie niezbędne rzeczy. Co jest konieczne, aby nie dostać mandatu?

Minister Infrastruktury w rozporządzeniu z dnia 2 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia zarządził, co powinno znaleźć się w każdym samochodzie. O czym zatem powinien pamiętać każdy polski kierowca?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Potrzebne wsparcie dla kupujących używane auta elektryczne. "Internetowy Samochód Roku"

Co musi się znaleźć w każdym samochodzie w Polsce? Najważniejsza jest gaśnica

Według art. 11 pkt 14 tego rozporządzenia "pojazd samochodowy wyposaża się w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia". Kierowca powinien też wiedzieć, gdzie ją szybko znaleźć oraz jak jej używać. Pamiętajmy, że w razie pożaru, liczy się każda sekunda, zatem gaśnica powinna być w miejscu, w którym nie będziemy musieli jej długo szukać. W samochodzie powinna się znajdować gaśnica proszkowa, która sprawdza się w gaszeniu pożarów z grup A, B, C. Mają one największą skuteczność i są uniwersalne, ponieważ ugaszą pożar ciał stałych oraz cieczy.

Podstawą do wystawienia mandatu jest brak gaśnicy w samochodzie, a także brak wiedzy na temat tego, gdzie dokładnie się znajduje, o czym mówi art. 97 ustawy Kodeksu wykroczeń. Grzywna za to przewinienie wynosi od 20 złotych do nawet 3 tys. złotych. Kierowca nie musi przyjmować mandatu - w takim wypadku wniosek o ukaranie trafi do sądu.

Drugą podstawową i wymaganą rzeczą w wyposażeniu samochodu jest trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji. Zatem te dwa elementy muszą znaleźć się w każdym pojeździe zarejestrowanym w Polsce.

Wyposażenie samochodu. Zadbajmy o apteczkę

Apteczka samochodowa nie należy do obowiązkowego wyposażenia samochodu, jednak warto mieć ją w swoim pojeździe. Powinny się w niej znaleźć bandaże, rękawiczki ochronne oraz ustnik do resuscytacji. Bardzo przydatna może się też okazać kamizelka odblaskowa, dzięki której podczas kolizji kierowca będzie widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy również o koło zapasowe oraz zestaw narzędzi do jego wymiany, oraz zestaw nowych żarówek.

Więcej o: