Slim VAT 3 na rządzie, czyli uproszczenia w podatkach oraz zmiana limitu w małym podatniku

Rząd zajmie się projektem uproszczeń w podatku od towarów i usług. Nowelizacja Slim VAT 3 ma być odpowiedzią na wnioski przedsiębiorców.

Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Rada Ministrów zajmie się we wtorek pakietem Slim VAT 3 (Simple Local And Modern VAT).

Magdalena Rzeczkowska, ministra finansówNie zapomnieliśmy o Polskim Ładzie, a MF już szykuje kolejne "ułatwienia"

Slim VAT 3 ma poprawić płynność finansową firm

Projekt przewiduje poprawę płynności finansową firm, zmniejszenie formalności w obrocie międzynarodowym oraz poszerzenie zakresu zwolnień z VAT. Slim VAT 3 ma również zapewnić prostsze fakturowanie oraz konsolidację i ujednolicenie wiążących informacji. Ponadto projekt obejmuje:

  • wprowadzenie nowych zasad w zakresie przeliczania kursów walut w przypadku wystawienia faktur korygujących;
  • rezygnację z obowiązku drukowania dokumentów przez kasy online/wirtualne;
  • ułatwienia w pakiecie VAT e-commerce;
  • liberalizację warunków dla podatnika bezgotówkowego (zwrot VAT - 15 dni).

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zaproponowano również zwiększenie limitu wartości sprzedaży, uprawniającego do posiadania statusu małego podatnika. Liczony wraz z kwotą podatku wzrośnie on z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Metoda kasowa, czyli sytuacja, gdy VAT rozliczany jest dopiero w okresie, w którym nastąpiła płatność od klienta, stanie się bardziej dostępna, czyli więcej podatników będzie mogło składać deklaracje za okresy kwartalne.

Mieszkania (zdjęcie ilustracyjne)Niektórzy Polacy zapłacą 29 razy większy podatek od nieruchomości

Slim VAT 3 realizuje wyrok TSUE

Resort finansów podkreślał w zeszłym roku, że projekt SLIM VAT 3 realizuje wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-935/19 poprzez zmianę przepisów w zakresie sankcji, które umożliwią organom podatkowym ustalanie sankcji VAT w sposób zindywidualizowany uwzględniający konkretne okoliczności danej sprawy.

Co, jak i kiedy rozliczyć, na co uważać, jakie zmiany w prawie podatkowym weszły w życie, a jakie są szykowane? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/podatki

Zobacz wideo Na co uważać, wypełniając PIT-2 od 1 stycznia 2023 r.? Ekspertka wyjaśnia
Więcej o: