Slim VAT 3 na rządzie, czyli uproszczenia w podatkach oraz zmiana limitu w małym podatniku

Rząd zajmie się projektem uproszczeń w podatku od towarów i usług. Nowelizacja Slim VAT 3 ma być odpowiedzią na wnioski przedsiębiorców.

Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Rada Ministrów zajmie się we wtorek pakietem Slim VAT 3 (Simple Local And Modern VAT).

Slim VAT 3 ma poprawić płynność finansową firm

Projekt przewiduje poprawę płynności finansową firm, zmniejszenie formalności w obrocie międzynarodowym oraz poszerzenie zakresu zwolnień z VAT. Slim VAT 3 ma również zapewnić prostsze fakturowanie oraz konsolidację i ujednolicenie wiążących informacji. Ponadto projekt obejmuje:

  • wprowadzenie nowych zasad w zakresie przeliczania kursów walut w przypadku wystawienia faktur korygujących;
  • rezygnację z obowiązku drukowania dokumentów przez kasy online/wirtualne;
  • ułatwienia w pakiecie VAT e-commerce;
  • liberalizację warunków dla podatnika bezgotówkowego (zwrot VAT - 15 dni).

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zaproponowano również zwiększenie limitu wartości sprzedaży, uprawniającego do posiadania statusu małego podatnika. Liczony wraz z kwotą podatku wzrośnie on z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Metoda kasowa, czyli sytuacja, gdy VAT rozliczany jest dopiero w okresie, w którym nastąpiła płatność od klienta, stanie się bardziej dostępna, czyli więcej podatników będzie mogło składać deklaracje za okresy kwartalne.

Slim VAT 3 realizuje wyrok TSUE

Resort finansów podkreślał w zeszłym roku, że projekt SLIM VAT 3 realizuje wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-935/19 poprzez zmianę przepisów w zakresie sankcji, które umożliwią organom podatkowym ustalanie sankcji VAT w sposób zindywidualizowany uwzględniający konkretne okoliczności danej sprawy.

Co, jak i kiedy rozliczyć, na co uważać, jakie zmiany w prawie podatkowym weszły w życie, a jakie są szykowane? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/podatki

Zobacz wideo Na co uważać, wypełniając PIT-2 od 1 stycznia 2023 r.? Ekspertka wyjaśnia
Więcej o: