Członek RPP oczekuje, że stopy procentowe nie wzrosną, ale też nie spadną. "To będzie katastrofa"

Członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki w "Studiu Biznes" powiedział, że stopy procentowe nie powinny w tym roku pójść w górę. Wytłumaczył, że jego zdaniem nie ma też miejsca na obniżanie stóp. Mówił również o tym, że Unię Europejską powinna ominąć recesja, która ominie najpewniej także Polskę.

Ludwik Kotecki w "Studio Biznes" został zapytany o rządowy pomysł przedłużenia wakacji kredytowych do 2024 roku. Jego zdaniem świadczy to o tym, iż rząd nie wierzy w spadek inflacji i to, że w tym roku przestanie być ona problemem. Wyjaśnił, że wakacje kredytowe skomplikowały politykę pieniężną, chroniąc kredytobiorców przed decyzjami RPP. Sama decyzja, by zakończyć wakacje kredytowe, zaostrzyłaby sytuację na rynku. 

Zobacz wideo Czy przed wyborami czeka nas obniżka stóp procentowych? Pytamy członka RPP

Ludwik Kotecki: Stopy procentowe nie wzrosną

Kotecki mówił, że od marca inflacja powinna już spadać, choć nie oznacza to tego, że będziemy widzieli spadki cen. Szczyt inflacji zapowiedział na luty. Wzrost cen w ujęciu rocznym ma przekroczyć wówczas 19 proc., ale dzięki spadkom cen energii, może nie dobije do psychologicznej bariery 20 proc. 

Do połowy roku powinniśmy widzieć inflację na poziomie 12-13 proc.

- ocenił Ludwik Kotecki. 

Ostrzegł, że z powodów podażowych może nie pojawić się jednak sezonowy spadek cen żywności, co obniżałoby inflację.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Zwrócił też uwagę, że powinniśmy patrzeć na inflację bazową, która od listopada nie spada i w styczniu znów będzie wyższa. To od tego wskaźnika zależą dalsze decyzje ws. stóp procentowych. 

- Inflacja bazowa dziś to 11,5 proc., za chwilę pewnie prawie 12 proc. To jest inflacja wciąż za wysoka względem stóp procentowych na poziomie niecałych 7 proc. (dziś to 6,75 proc. - red.) W związku z tym ja bym jeszcze widział miejsce na niewielkie podwyżki stóp procentowych w tym roku - powiedział Kotecki. - Reszta rady będzie jednak pewnie fetyszyzować ogólny spadek inflacji i mówić, że to zasługa RPP, podczas gdy tak nie jest. To zasługa putinflacji i czysto matematycznych efektów bazy - dodał.

Ja oczekuję, że nikt nie wpadnie na to, by obniżać te stopy procentowe, bo to będzie katastrofa

- powiedział członek RPP. Dodał, że nie oczekuje, iż Rada podniesie w tym roku stopy procentowe. 

Kotecki wyjaśnił, że jest na to za wcześnie, a pierwsza obniżka powinna być dokonana, gdy mamy silne przekonanie, że powróciliśmy do trwale niskiej inflacji. Jego zdaniem, nawet jeśli byłaby to wysoka jednocyfrowa inflacja, to w tym roku nie będzie odpowiednich warunków do zmniejsza stóp procentowych, bo krajowa inflacja wciąż rośnie. 

Recesji nie będzie

Kotecki poinformował, że nie oczekiwał recesji w 2023 roku i powiedział, że dziś tym bardziej może podtrzymać tę prognozę.

Recesji w Polsce nie będzie. Wygląda na to, że może nawet jej nie być w Unii Europejskiej, może w jednym czy dwóch krajach przez chwilę. Może Wielka Brytania będzie miała taki problem, ale Polska na pewno nie

- powiedział Ludwik Kotecki. 

Wyjaśnił, że wzrost gospodarczy silnie spowolni, ale jego zdaniem utrzyma się na poziomie +0,5 proc. Dodał, że prognozy dot. globalnej gospodarki są lepsze, niż jeszcze trzy miesiące temu. Ekonomista powiedział też, że nie powinniśmy oczekiwać zbyt gwałtownego ożywienia gospodarczego. Jest jednak wiele niepewności w tej materii, do których dochodzi sytuacja w naszym kraju związana z wyborami - podsumował członek Rady Polityki Pieniężnej, Ludwik Kotecki. 

Więcej o: