WIBOR wciąż spada. Razem z nim spadają (lub zaczną spadać) raty kredytów

WIBOR 3M jest już najniższy od około sześciu miesięcy. Kredytobiorcy mogą odetchnąć z ulgą? Chociaż stopy procentowe na razie przestały rosnąć, raty kredytów już zaczynają lub zaczną delikatnie spadać.

WIBOR 3M (trzymiesięczny) wynosi w poniedziałek 9 stycznia 6,99 proc. i tym samym jest na najniższym poziomie od lipca 2022 roku. To oczywiście dobra wiadomość dla kredytobiorców. Spadek trzymiesięcznego WIBOR-u oznacza, że spadną również raty niektórych kredytów hipotecznych.

Więcej o finansach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

WIBOR w dół. Raty kredytów zaczną powoli spadać

Przypomnijmy, że jeszcze w listopadzie 2022 roku WIBOR 3M przekroczył poziom 7,60 proc. Spadek jest więc zauważalny.

WIBOR 3MWIBOR 3M Źródło: Stooq.pl

Wraz z WIBOR-em 3M spada również WIBOR 6M (sześciomiesięczny) - ten obecnie wynosi 7,11 proc. i jest najniższy od czerwca 2022 roku, a w listopadzie ub. przez chwilę wynosił ponad 7,80 proc.

WIBOR 6MWIBOR 6M Źródło: Stooq.pl

Stopy procentowe bez zmian. Raty mogą delikatnie spaść, ale bez decyzji RPP nie będą spadać bez końca

Rada Polityki Pieniężnej na styczniowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Te wynoszą obecnie 6,75 proc. Ostatnia podwyżka stóp miała miejsce we wrześniu 2022 roku. Stawka WIBOR oddaje oczekiwania rynku co do wysokości stóp w najbliższym czasie, a ponieważ stopy od kilku miesięcy utrzymywane są na dotychczasowym poziomie, to WIBOR dostosowuje się do poziomu głównej stopy NBP.

Spadający WIBOR to dobra wiadomość. "Gorsza jest taka, że bez obniżek stóp przez RPP (czy bez sygnałów, że jest to bardzo prawdopodobne), WIBOR już istotnie nie spadnie. Zawsze stawka ta jest nieco wyższa od referencyjnej stopy NBP" - pisał Mikołaj Fidziński na Next.gazeta.pl.

Gdy główna stopa NBP wynosiła 0,10 proc., WIBOR 3M oscylował wokół 0,2 proc. Gdy główna stopa NBP wynosiła przed pandemią przez kilka lat 1,50 proc., to WIBOR 3M był na poziomie ok. 1,70 proc. Zatem przy stopie referencyjnej NBP 6,75 proc. (i oczekiwaniach, że w najbliższych miesiącach nie spadnie) należy oczekiwać stabilizacji WIBOR 3M na poziomie pewnie ok. 6,85-7 proc. (a WIBOR 6M na delikatnie wyższym).

Zobacz wideo Rząd zapowiada rewolucję kredytową. Ile to będzie kosztowało?
Więcej o: