Podatki 2023. Kiedy pracodawca musi dać pracownikowi PIT? Od kiedy można składać PIT?

Do kiedy pracodawca musi przekazać pracownikowi PIT? - zaczynamy się zastanawiać, gdy, jak co roku, zbliża się termin złożenia zeznania podatkowego i rozliczenia z dochodów. Pracodawca ma czas na wysłanie nam PIT-u do końca lutego. A później mamy dwa miesiące na złożenie zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym.

Płatnikiem podatku dochodowego każdego pracownika, jest osoba lub firma, która ją zatrudnia. Odprowadza więc do właściwych organów kwotę podatku, która zależy od wynagrodzenia danej osoby. W związku z tym pracodawca musi przekazać pracownikowi PIT-11. Do kiedy ma czas?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Podatki 2023. Do kiedy pracodawca musi dostarczyć pracownikowi PIT-11?

PIT-11 zawiera informacje o uzyskanych przez pracownika dochodach oraz zaliczkach na podatek dochodowy, które trafiają do urzędu skarbowego. Każdy pracownik musi otrzymać ten PIT do końca lutego br. Jeśli został wysłany listownie, może dotrzeć do nas w pierwszych dniach marca. Ten sam dokument pracodawca wysyła do urzędu skarbowego i jest zobowiązany zrobić to do 31 stycznia br. Daty są bardzo ważne, ponieważ każdy dzień zwłoki jest traktowany jako przestępstwo skarbowe.

Do kiedy trzeba złożyć deklarację PIT?

Na podstawie otrzymanej deklaracji PIT-11 należy rozliczyć PIT-36 lub PIT-37, są to zeznania główne, które składamy w urzędzie skarbowym. Jeśli otrzymaliśmy kilka deklaracji PIT-11, powinniśmy zsumować kwoty z tych samych pól. Dzięki temu możemy też szybciej otrzymać zwrot podatku, jeśli taki się nam należy. W tym roku urzędy skarbowe przyjmują deklaracje od 15 lutego do 2 maja (czas się wydłużył, ponieważ 30 kwietnia to dzień wolny od pracy). Jeśli przeoczymy termin, powinniśmy natychmiast to zgłosić i skorzystać z tzw. instytucji czynnego żalu.

Więcej o: