Putin zdecydował - płaca minimalna w Rosji w górę. Wzrost pensji niższy od inflacji

Rosja podniosła płacę minimalną w 2023 roku o 6,3 proc. Jednak Rosjanie powinni martwić się o swoje portfele, gdyż inflacja w tym kraju jest wyraźnie wyższa od podwyżki, którą zapewnił Władimir Putin.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w grudniu ustawę, która ustala płacę minimalną w Rosji w 2023 roku na poziomie 16 242 rubli miesięcznie. To o 963 ruble więcej niż w 2022 roku - czytamy na stronie internetowej Dumy Państwowej Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej.

Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński i Mariusz BłaszczakPłaca minimalna może przebić 4000 zł. Media o wyborczym planie rządu

Rosja. Tak wzrosła płaca minimalna w przeliczeniu na złotówki

W przeliczeniu na polską walutę wg aktualnego kursu płaca minimalna w Rosji od 1 stycznia wynosi ok. 1007 zł. Dla porównania, w 2022 roku Rosjanin z najniższą pensją zarabiał, w przeliczeniu, ok. 947 zł. Izba niższa parlamentu Rosji podaje, że płaca minimalna wzrosła o 6,3 proc.

Więcej informacji z Rosji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rosyjska Duma przekazała, że podwyżka najniższej krajowej pensji oznacza wzrost wynagrodzeń dla około 3,5 mln pracowników sektora publicznego. - Od 1 stycznia wzrośnie płaca minimalna i koszty utrzymania. Doprowadzi to do wzrostu świadczeń socjalnych - mówił przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin.

Władimir PutinEuropa nadal wywozi ropę z Rosji. Tankowce omijają sankcje

Płaca minimalna w Rosji, a płaca minimalna w Polsce. Widać różnice - również w inflacji

Tymczasem płaca minimalna w Polsce w 2023 roku wzrośnie dwukrotnie. Od 1 stycznia jest to 3490 zł brutto, natomiast od 1 lipca wzrośnie do 3600 zł brutto. Z kolei minimalna stawka godzinowa wzrosła do 22,80 złotych, a od 1 lipca będzie to 23,50 złotych.

To oznacza, że Polacy na płacy minimalnej zarabiają obecnie, w przeliczeniu, grubo ponad 3 razy więcej niż w przypadku Rosjan. Oczywiście nie można porównywać pensji krajów, których gospodarki znacząco się różnią. Zarówno w Polsce, jak i w Rosji są przede wszystkim inne ceny. Również inflacja jest inna.

W całym 2022 roku średnioroczna inflacja w Polsce wyniosła 14,4 proc. - wynika z danych GUS. Tymczasem w Rosji, według rosyjskiego urzędu statystycznego, było to 11,9 proc. Bank Centralny Rosji prognozuje, że roczna inflacja spadnie do 5-7 proc. w 2023 roku, a następnie do 4 proc. w 2024 roku

Ile zarabiamy, a ile będziemy zarabiać, jak kształtują się emerytury, co z bezrobociem w Polsce, jakie są trendy na rynku pracy i jakie zmiany szykuje rząd? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/praca

Zobacz wideo Kotecki: Ruchy dotyczące walki z inflacją zostały podjęte zbyt późno
Więcej o: