ZUS wysyła deklaracje PIT. Chodzi m.in. o emerytów i rencistów

ZUS rozpoczął wysyłkę PIT-ów dla świadczeniobiorców. Deklaracje trafią do milionów obywateli. Polacy powinni je otrzymać do końca lutego. ZUS przypomina także, że istnieje możliwość rozliczenia elektronicznego.

Każdego roku na przełomie stycznia i lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła deklaracje PIT-40A, PIT-11A i PIT-11. Przed 1 marca wszyscy deklarację podatkową otrzymają wszystkie osoby, które w 2022 roku pobierali przynajmniej raz świadczenie z ZUS.

ZUS rozpoczął wysyłkę deklaracji PIT. Kto otrzyma?

Deklaracje PIT-40A otrzymają emeryci i renciści, którzy pobierali świadczenie z ZUS przez cały rok kalendarzowy, a w wyniku rozliczenia podatku uzyskają niedopłatę podatku lub wynik rozliczenia wyniesie zero złotych. Ten PIT trafi także do osób, które korzystały ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty socjalnej.

Formularz PIT-11A to informacja o dochodach dotycząca osób, które pobierały inne niż wymienione powyżej świadczenia z ZUS (zasiłki chorobowe, macierzyńskie) i tych, które w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS. Deklaracje te otrzymają również osoby, które nie pobierały świadczeń do końca roku podatkowego oraz świadczeniobiorcy, którzy złożyli w Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem lub dziećmi albo też złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej, lub wniosek o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT-40A.

PIT-11 - kto otrzyma? ZUS wyjaśnia

PIT-11 otrzymają osoby, które pobrały w ubiegłym roku świadczenie należne po osobie zmarłej lub alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS na podstawie wyroku sądu, lub ugody.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

ZUS przypomina, że osoby, którym wypłacał świadczenia, będą miały także dostęp do deklaracji PIT w formie elektronicznej na swoim profilu na portalu PUE ZUS [LINK].

Co, jak i kiedy rozliczyć, na co uważać, jakie zmiany w prawie podatkowym weszły w życie, a jakie są szykowane? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/podatki

Zobacz wideo Wiek emerytalny, obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?
Więcej o: