Straż Graniczna: Białoruś wprowadziła ograniczenia dla polskich przewoźników. Jest komunikat

Samochody polskich przewoźników wyjeżdżające do Białorusi lub wracające z tego kraju odprawiane są tylko w przejściu granicznym Kukuryki - informuje Nadbużański Oddział Straży Granicznej. "Z powodu ograniczeń wprowadzonych przez stronę białoruską przewoźnicy z Polski nie mogą korzystać z przejść granicznych na odcinku z Litwą i Łotwą" - przekazuje Straż Graniczna na Twitterze.

W ubiegłym tygodniu minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński zawiesił do odwołania ruch na polsko-granicznym przejściu w Bobrownikach. To reakcja polskich władz na wyrok ośmiu lat więzienia dla dziennikarza Andrzej Poczobuta, działacza Związku Polaków na Białorusi. Przejście w Bobrownikach to jedno z dwóch otwartych do tej pory przejść z Białorusią, przez które odprawiane są ciężarówki.

W odpowiedzi na zamknięcie przez polską stronę przejścia granicznego w Bobrownikach Białoruś ograniczyła wjazd polskich ciężarówek na swoje terytorium. Teraz zarejestrowane w Polsce samochody ciężarowe i dostawcze będą mogły wjeżdżać do Białorusi i opuszczać ją wyłącznie na białorusko-polskiej granicy.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Samochody polskich przewoźników wyjeżdżające/wjeżdżające do Białorusi odprawiane są tylko w przejściu granicznym Kukuryki (Nadbużański Oddział Straży Granicznej)" - podała w sobotę polska Straż Graniczna.

Jak dodano, "z powodu ograniczeń wprowadzonych przez stronę białoruską polscy przewoźnicy od dziś nie mogą korzystać z przejść granicznych na granicy białorusko-litewskiej i białorusko-łotewskiej".

Zobacz wideo Powyborcze zmiany w rządzie? "Skupiamy się na przekonaniu Polaków"

Białoruś wprowadza ograniczenia dla polskich przewoźników

Uchwałę w tej sprawie podpisał premier Białorusi Raman Hałouczanka. O decyzji w ministerstwie spraw zagranicznych w Mińsku został poinformowany chargé d'affaires Polski na Białorusi.

Urzędnicy reżimu Alaksandra Łukaszenki zdecydowali także, iż liczba personelu Konsulatu Generalnego RP w Grodnie powinna zostać zrównana z liczbą pracowników Konsulatu Generalnego Białorusi w Białymstoku. Strona białoruska nie widzi też sensu dalszego pobytu na jej terytorium oficera łącznikowego polskiej Straży Granicznej.

Pomimo trwającej wojny oraz nałożonych sankcji polski eksport na Białoruś praktycznie się nie zmniejszył, a import zmalał o jedną czwartą - tak wynika z analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) za  pierwsze 11 miesięcy 2022 r. Obroty handlowe pomiędzy obydwoma krajami wyniosły 12 mld zł. 

Więcej o: