Polska podpisuje umowę w sprawie budowy elektrowni atomowej. "Święto bezpieczeństwa energetycznego"

- Podjęliśmy decyzję o wdrożeniu i doprowadzeniu do końca kluczowego projektu dla bezpieczeństwa energetycznego Polski jakim jest projekt budowy elektrowni jądrowej - tak ministerka klimatu Anna Moskwa komentuje podpisanie umowy z Westinghouse w sprawie budowy elektrowni atomowej w Polsce.

Ministerka klimatu Anna Moskwa wzięła udział w uroczystość podpisania umowy na prace przedprojektowe pomiędzy spółką Polskie Elektrownie Jądrowe a Westinghouse.

Elektrownia atomowa coraz bliżej. "Kluczowy projekt dla bezpieczeństwa energetycznego"

- To święto bezpieczeństwa energetycznego Polski. Możemy sobie wyobrazić, że w 2015,2016 roku, kiedy planowane były duże inwestycje energetyczne, takie jak Baltic Pipe, w tym przygotowaniu na rok 2021-2022-2023 obywały się podobne uroczystości. Dzisiaj myśląc o roku 2030, 2031, 2032 i wszystkich latach po nich następujących, podjęliśmy decyzję o wdrożeniu i doprowadzeniu do końca  kluczowego projektu dla bezpieczeństwa energetycznego Polski jakim jest projekt budowy elektrowni jądrowej

- stwierdziła.

Zapewniła też, że projekt powstaje we współpracy ze "stabilnym, doświadczonym, bezpiecznym partnerem".

- Projekt, który wpisuje się we współpracę  polsko-amerykańską. Polska i Stany Zjednoczone w ostatnich latach zdecydowanie wzmocniły swoją współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego. Nie byłoby terminalu LNG bez deklaracji strategicznej współpracy ze strony amerykańskiej, bez stabilnych, bezpiecznych dostaw. W roku 2022, gdy cała Europa przeżywała kryzys energetyczny, w Polsce nie martwiliśmy się o bezpieczeństwo dostaw - mówiła Anna Moskwa. 

Anna Moskwa o współpracy z Westinghouse: To budowanie silnego partnerstwa z USA

To kolejna umowa z amerykańską firmą. W grudniu zawarto umowę o współpracy (ang. Cooperation Agreement), będącą następstwem wyboru przez polski rząd amerykańskiej technologii WEC AP1000 do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

Szefowa resortu klimatu zapewniała wówczas, że podpisanie umowy to kolejny etap realizacji programu polskiej energetyki jądrowej i budowanie  silnego partnerstwa z USA. - To również ważny sygnał dla krajowego przemysłu, umożliwiający jego rozwój przy budowie i użytkowaniu elektrowni jądrowej. Realizacja programu budowy nowych mocy jądrowych oznacza wymierne korzyści dla gospodarki, ale również zapewnienie przewidywalnych cen energii dla odbiorców, co jest szczególnie ważne dla przedsiębiorstw energochłonnych dotkniętych obecnym kryzysem i wysokimi cenami energii - mówiła. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: